Tego roku maturzyści mierzyli się z epopeją narodową – podany fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza należało przeanalizować pod kątem tego, jak różne wydarzenia wpływają na ludzkie zachowanie. Drugi temat wypracowania dotyczył Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Trzeba było rozważyć, czy lepsze jest życie w błogiej nieświadomości, czy w nieprzyjemnej prawdzie.
Jedno z zadań wymagało dokonania porównawczej analizy dzieł poetyckich: Drzewo to dom Julii Hartwig oraz Na lipę Jana Kochanowskiego. Można było wybrać również temat wymagający stworzenia wypowiedzi na podstawie podanego tekstu kultury o znaczeniu postaci literackiej w kreowaniu świata przedstawionego utworu.
Pierwszy temat wypracowania dotyczył roli tradycji w życiu człowieka. W wypowiedzi pisemnej trzeba było odnieść się do podanego fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Abiturienci mogli też wybrać analizę utworu Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Należało wtedy zastanowić się nad problematyką szczęścia w relacjach międzyludzkich.
Do wyboru maturzyści mieli wypowiedź odnoszącą się do tekstu kultury o roli historii w literaturze. Druga opcja to analiza porównawcza dzieł lirycznych ([Próbowałem sobie przypomnieć…] Tadeusza Różewicza oraz Godzina tworzenia Kazimierza Przerwy-Tetmajera).