Przejdź do treści
maj, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl

Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę!

Spośród polskich utworów literackich, jako jedno z najważniejszych dzieł wymienia się często dramat Adama Mickiewicza – Dziady, część 3. Motywy, głębokie konteksty i bogata symbolika zastosowane przez autora sprawiają jednak, że ten klasyk jest jednocześnie trudną lekturą i zwykle nie cieszy się sympatią uczniów. Jak szybko i łatwo opanować materiał z Dziadów?

Mamy na to sposób! Połączyliśmy siły z Weroniką Kutarbą-Kruk, doświadczoną nauczycielką języka polskiego i autorką portalu 1000rozprawek.pl. Z przyjemnością oddajemy w Twoje ręce zupełnie darmowy materiał PDF: „Dziady cz. III krok po kroku. To krótkie opracowanie w prosty sposób tłumaczy najważniejsze zagadnienia związane z lekturą. Sprawdź, jak łatwo uzyskać dostęp i osiągnij pełen sukces na egzaminie z serwisem Twoja Matura!

Dziady cz. III – omówienie lektury

Jakie są główne motywy Dziadów cz. 3? Dzieło porusza m.in. kwestie patriotyzmu, walki o wolność i cierpienia narodu. Utwór powstał po upadku powstania listopadowego i stanowi odpowiedź Mickiewicza na dramatyczne wydarzenia tamtych czasów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Uzyskaj dostęp do kompendium wiedzy o dramacie: „Dziady cz. III krok po kroku”. Wystarczy, że podasz swój adres mailowy, a my wyślemy Ci PDF-a za free!

Czego dowiesz się o Dziadach cz. 3? Omówienie tekstu literackiego zawiera:

  • szczegółowe informacje o czasie i miejscach akcji,
  • wyjaśnienie genezy utworu,
  • opisy najważniejszych scen dramatu (Wielka Improwizacja, Widzenie Księdza Piotra, Bal u Senatora itd.),
  • przykładowe konteksty.

Dziady cz. III krok po kroku” to kompleksowa wiedza o lekturze w pigułce. Pobierz materiał i ułatw sobie naukę!


Dziady cz. III – motywy do rozprawki

Maturzyści zwykle niechętnie podchodzą do perspektywy pisania wypracowania na podstawie dramatu Mickiewicza, ale wbrew pozorom jest to świetny materiał na rozprawkę. To za sprawą licznych motywówDziady cz. 3 zawierają na przykład:

  • motyw patriotyzmu i wolności – jako główne idee dramatu napędzające postaci do działania;
  • motyw snu – bogate w symbolikę koszmary Senatora i Konrada;
  • motyw wina i kary – refleksje nad sensem cierpienia i sprawiedliwością;
  • motywy biblijne – obecne w całym tekście, np. postać Chrystusa jako symbol cierpienia narodu.

Konteksty w Dziadach

Bardzo ważnym elementem maturalnej rozprawki są konteksty – powinieneś się do nich odwoływać, jeśli chcesz wzbogacić swoją wypowiedź. Dzięki temu uzyskasz wyższą liczbę punktów za zadanie otwarte. Jak wykorzystać dzieło Mickiewicza do zbudowania przekonującej argumentacji? Odniesienia do mitologii, odwołania do religii, kontekst historyczny – Dziady cz. III mogą być prawdziwą skarbnicą inspiracji. Dzięki poradnikowi „Dziady cz. III krok po kroku” poznasz najważniejsze konteksty i dowiesz się, jak je wykorzystać w praktyce. Pamiętaj – materiał jest darmowy. Zostaw nam tylko swój adres mailowy, pobierz PDF-a  i zapewnij sobie sukces na egzaminie!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach! Podczas nauki do matury większość…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem? Szykujesz się do…