Przejdź do treści
maj, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl

Konteksty na maturze 2024 – to musisz wiedzieć!

Wypracowanie to jedno z kluczowych zadań na maturze z polskiego – można zgarnąć za nie ponad połowę wszystkich punktów. Ponieważ konteksty w rozprawce mogą znacząco wpłynąć na ocenę Twojej pracy, warto poświęcić im nieco więcej czasu podczas nauki. Chcesz poznać i zrozumieć rodzaje kontekstów oraz nauczyć się wykorzystywać je w praktyce?

Mamy dla Ciebie coś specjalnego: poradnik “Jak napisać dobre wypracowanie?”. Darmowy PDF to wiedza o kontekstach do rozprawki w pigułce. Dbamy o najwyższą jakość materiałów edukacyjnych, dlatego o ich przygotowanie poprosiliśmy Weronikę Kutarbę-Kruk z portalu 1000rozprawek.pl. To doświadczona nauczycielka, która nie tylko zna wymagania egzaminacyjne, ale również wie, jak efektywnie przekazywać wiedzę. Sprawdź, jak łatwo uzyskać dostęp. Twoja Matura to Twoje wsparcie w przygotowaniach do egzaminu!

Kontekst w rozprawce – co to jest?

Konteksty na maturze to świetny sposób na to, aby pochwalić się posiadaną wiedzą. Są czymś, co wzbogaca wypowiedź pisemną i popiera argumentację prezentowaną w rozprawce. Chcesz nauczyć się poprawnie stosować kontekst w rozprawce? Pomoże Ci w tym nasz przewodnik “Jak napisać dobre wypracowanie?”. Wystarczy, że zostawisz nam swój adres mailowy, a od razu otrzymasz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Tego nauczysz się z PDF-a “Jak napisać dobre wypracowanie?”:

  • czym są konteksty w rozprawce,
  • jakie są rodzaje kontekstów,
  • jak stosować je w praktyce,
  • przykłady kontekstów.

Rodzaje kontekstów na maturze

Aby umiejętnie zastosować konteksty w rozprawce maturalnej, trzeba odpowiednio dobrać je do omawianego zagadnienia. To elementy, które mają wspierać Twoją argumentację i pogłębiać omawiany temat. Dlatego tak ważne jest, żebyś znał różne rodzaje kontekstów, które przydadzą Ci się na egzaminie. W naszym materiale edukacyjnym omawiamy:

  • kontekst literacki,
  • kontekst społeczny,
  • kontekst religijny,
  • kontekst biblijny,
  • kontekst kulturowy,
  • kontekst mitologiczny,
  • kontekst historyczny,
  • kontekst biograficzny,
  • kontekst historycznoliteracki.

Ile kontekstów na maturze?

Zazwyczaj zaleca się, aby w pracy odnieść się przynajmniej do dwóch kontekstów – wtedy rozprawka jest wielowymiarowa i ciekawa. W poradniku “Jak napisać dobre wypracowanie?” znajdziesz praktyczne przykłady, dzięki którym nauczysz się poprawnie wprowadzać ten element do swoich wypowiedzi pisemnych. Znajdziesz tam m.in. odniesienie do Dziadów cz. III i omówiony na ich przykładzie kontekst mitologiczny. Jeśli potrzebujesz przypomnienia wiedzy o tej lekturze, sprawdź wpis Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę!

Znajomość i umiejętność stosowania kontekstów w rozprawce to klucz do sukcesu na maturze z języka polskiego. Pamiętaj, że każdy z nich może posłużyć jako cenne narzędzie do budowania przekonującej i bogatej argumentacji. Zostaw nam swój adres mailowy, aby otrzymać PDF-a “Jak napisać dobre wypracowanie?”. Znajdziesz w nim więcej przykładów i szczegółowych wskazówek dotyczących wykorzystania kontekstów w praktyce. Zapewnij sobie sukces na egzaminie z Twoja Matura – to nic nie kosztuje!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach! Podczas nauki do matury większość…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem? Szykujesz się do…