Jak wygląda rozprawka argumentacyjna? Z pewnością masz już doświadczenie w pisaniu rozprawek, ale czy wiesz, jak przygotować ją tak, by sprostać wymaganiom maturalnym? Aby zdobyć,…
Jak obliczać logarytmy? Matura z matematyki 2025
Logarytm na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że to matematyczne zagadnienie wcale nie sprawia większych problemów. Chcesz dobrze przygotować się do zadań z logarytmami na maturze? Koniecznie sprawdź w naszym artykule, jak je obliczać i czy możesz spodziewać się ich na tegorocznym egzaminie.
Logarytmy – co to jest?
Logarytmy to działanie matematyczne, które pozwala określić, do jakiej potęgi trzeba podnieść daną liczbę (podstawę logarytmu), aby otrzymać inną liczbę. Na przykład logarytm dziesiętny z 1000 to 3, ponieważ 10^3 to 1000.Jak obliczać logarytmy?
Niektóre logarytmy, tak jak w powyższym przykładzie, można obliczyć bez zbędnych działań. Podobnie będzie np. w działaniu log₄(16) = 2, bo 4² = 16. Trudniejsze wyrażenia można uprościć jeśli zna się kilka sposobów na wykonywanie obliczeń.Przydatne wzory to:
- logₐ(x × y) = logₐ(x) + logₐ(y)
- logₐ(x ÷ y) = logₐ(x) – logₐ(y)
- logₐ(xⁿ) = n × logₐ(x)
- logₐ(a) = 1, bo a¹ = a
- logₐ(1) = 0, bo a⁰ = 1
Chcesz wiedzieć, których z tych wzorów nie znajdziesz na tablicach matematycznych? Dowiesz się tego z lektury artykułu „Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach!”.
Jak obliczyć logarytmy – przykłady
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
16 kwietnia, 2025
Tablice maturalne z chemii – do czego mogą się przydać? Czy wiesz, że podczas matury z chemii nie musisz pamiętać wszystkich wzorów i wartości? Takie…
15 kwietnia, 2025
Jak obliczać logarytmy? Matura z matematyki 2025 Logarytm na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że to matematyczne…