Przejdź do treści

PORADNIK

Dla rodziców

Okres przedmaturalny to trudny czas dla wielu uczniów. Kumulują się w nim stres i presja związane z samym egzaminem oraz niepewność co do przyszłości – co chcę robić po szkole średniej, jakie studia wybrać, czy się na nie dostanę? Do tego wszystkiego dochodzą emocje związane z zakończeniem ważnego etapu w życiu każdego nastolatka? Koniec szkoły to jednocześnie ekscytująca okazja do rozpoczęcia dorosłego, samodzielnego życia, ale też pożegnanie z kolegami, koniec beztroski i nierzadko konieczność wyfrunięcia z rodzinnego gniazda.

To także wymagający czas dla Was – rodziców. Rozumiemy, że zależy Wam na sukcesie i szczęściu Waszych dzieci. Wiemy też, że czasami zapewnienie odpowiedniego wsparcia nastolatkowi może być trudne. Dlatego przygotowaliśmy sekcję specjalnie dla Was. Znajdziecie tutaj porady i wskazówki, które pomogą Wam zadbać o Wasze pociechy i ich przyszłość w tym wymagającym okresie.

mam obejmująca nastoletnią córkę
mewy
mewy

MOTYWACJA

Jak efektywnie motywować dziecko do nauki?


W przypadku matury kluczowa jest regularność. Powtarzanie całego materiału szkoły średniej tydzień przed egzaminem nie jest najlepszym pomysłem – to zwyczajnie nierealne! Każdy maturzysta musi zdać egzamin z języka polskiego i obcego oraz matematyki, a dodatkowo obowiązkowe jest jedno rozszerzenie. Zatem
im bardziej nauka będzie rozłożona w czasie, tym lepiej. Niektóre dzieci same organizują sobie naukę, ale reszta nie zawsze zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i może potrzebować zachęty. Zatem jak motywować dziecko do nauki? Mamy kilka wskazówek dla rodziców.

To Wy znacie swoje dzieci najlepiej, dlatego musicie zastanowić się, co najskuteczniej nakłoni je do regularnej nauki. Motywacje mogą być różne: wymarzone studia, dobrze płatna praca, ambicja i poczucie spełnienia, chęć zdobywania wiedzy. To jednak dosyć górnolotne cele, które nie trafią do wszystkich nastolatków. Może lepiej będzie zastosować system nagród, np. premia do kieszonkowego za pilną naukę.

Nie każdy ma naturalny zmysł organizacyjny. Zaoferuj pomoc w projektowaniu planu nauki, ale nie narzucaj się – nastolatkowie często wolą wszystko robić sami. Warto zaproponować skorzystanie z gotowych list zagadnień maturalnych, dzięki którym nauka będzie łatwiejsza. Na przykład do egzaminu z języka polskiego przyda się spis lektur (znajdziesz go tutaj: Lista lektur matura 2024 – sprawdź, które pozycje są obowiązkowe!) albo baza pytań jawnych na egzamin ustny (dostępny we wpisie: Przygotuj się do egzaminu ustnego).

Ciężko się uczyć, gdy ktoś ciągle nam przeszkadza. Dlatego uszanuj czas, który Twoje dziecko przeznacza na naukę – nie puszczaj donośnej muzyki, nie nastawiaj głośno telewizora, nie pukaj co chwilę do pokoju. Przyszły maturzysta potrzebuje spokoju. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być przygotowanie specjalnej zawieszki na drzwi, za pomocą której dziecko mogłoby sygnalizować, że właśnie się uczy – na kształt hotelowego “Nie przeszkadzać”.

 

PRZEWODNIK MATURALNY DLA RODZICÓW

Zmiany w systemie maturalnym: przewodnik dla rodziców


Odkąd zdawaliście maturę, minęło zapewne kilka lat, a zasady zdawania egzaminu kilkukrotnie aktualizowano. Warto zapoznać się z tymi zmianami, aby lepiej wspierać swoje dziecko w przygotowaniach. Nie od dziś wiadomo, że nastolatkowie denerwują się, gdy zdajemy im za dużo pytań. Dlatego przygotowaliśmy
krótki przewodnik dla rodziców maturzystów. Poznaj najnowszą maturę w formule 2023 – oto 3 najbardziej istotne zmiany.

 

Po pierwsze: mniej materiału

Jeśli Twoje dziecko uczyło się w zreformowanej, ośmioletniej podstawówce, mamy dobrą wiadomość – nauki będzie mniej! Matura w latach 2023 i 2024 nie została oparta o podstawę programową, ale o przygotowane specjalnie dla tych roczników wymagania egzaminacyjne. Te wytyczne zmniejszają objętość materiału o około 20-25%. Ułatwienie wprowadzono z uwagi na konieczność trudnej nauki zdalnej podczas pandemii, na której uczniowie mieli sporo stracić.

 

Po drugie: zniesienie progu zdawalności

Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminu z jednego, wybranego przez siebie przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie da się go nie zdać! W przypadku przedmiotów nadobowiązkowych nie obowiązuje już próg 30%. Ten minimalny pułap trzeba jednak nadal osiągnąć w przypadku obligatoryjnych matur z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

 

Po trzecie: łatwiej na polskim

Matura ustna to największe źródło stresu dla wielu abiturientów. Możesz jednak uspokoić swoje dziecko! Centralna Komisja Egzaminacyjna zmniejszyła liczbę pytań – zamiast 3 zagadnień, maturzysta będzie miał do omówienia tylko 2. Jedno z nich trzeba wylosować z puli pytań, która została zredukowana z ponad 200 do 110. Egzamin pisemny też będzie łatwiejszy, bo na wniosek nauczycieli złagodzono kryteria oceniania. Przede wszystkim zwiększono dopuszczalną liczbę błędów, której przekroczenie powoduje wyzerowanie oceny za dane kryterium (np. w przypadku interpunkcji można się pomylić aż 17 razy, a nie jak wcześniej tylko 9).

ZDROWIE

Jak zadbać o zdrowie dziecka?


W okresie maturalnym wszystkim wydaje się, że najważniejsza jest nauka, a wszystko inne trzeba zepchnąć na bok. To jednak duży błąd! Jako rodzic wiesz o tym najlepiej –
zdrowie psychiczne i fizyczne Twojego dziecka zawsze powinny być najwyższym priorytetem. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak zadbać o samopoczucie naszych maturzystów.

W ferworze walki o jak najlepsze wyniki uczniowie często zapominają o własnych potrzebach. Materiału do matury jest dużo, więc maturzystom naturalnie wydaje się, że nie mają czasu dla siebie. Twoją rolą jako opiekuna jest przypomnienie dziecku, że odpoczynek jest równie ważny jak czas pracy! Zachowanie balansu to klucz do sukcesu, a regularne “ładowanie baterii” pozwoli na bardziej efektywną naukę. 

Aktywność fizyczna jest ważna dla ludzkiego zdrowia w każdym wieku, ale szczególnie dotyczy to młodzieży. Pomóż dziecku znaleźć odpowiednią formę ruchu – taką, która nie będzie smutną koniecznością, ale przyjemną odskocznią od obowiązków. Możesz zapisać maturzystę na siłownię lub zajęcia jogi, kupić mu buty do biegania, czy też wysłać na pole dance. Ale równie efektywne będzie coś równie prostego, jak wieczorny spacer – w towarzystwie rodziców, rodzeństwa, pupila, albo z ulubioną muzyką w słuchawkach. Dzięki aktywności fizycznej mózg Twojej pociechy będzie lepiej dotleniony, a to zdecydowanie ułatwi koncentrację i zapamiętywanie.

To powiedzenie jest odmieniane przez tyle przypadków, że w uszach wielu z nas brzmi jak banał. Prawda jest jednak taka, że dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie zarówno ludzkiego ciała, jak i umysłu. Dlatego koniecznie zadbaj o odżywczą dietę swojego maturzysty. Postaraj się, żeby jadł regularnie, a posiłki były zbilansowane. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, dużej ilości soli oraz cukrów prostych (wiemy, że to trudne, ale słodycze nie są dobrym paliwem dla mózgu). Wprowadź do jadłospisu orzechy, migdały i pestki, a także ryby – źródła zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Przyda się też solidna dawka kwasu foliowego, który łatwo znaleźć w zielonych warzywach liściastych.

Wszystkie powyższe wskazówki powinny jednak pomóc Twojemu dziecku walczyć ze zdenerwowaniem. Zwłaszcza aktywność ruchowa świetnie rozładowuje fizyczne napięcie. Co jeszcze możesz zrobić? Bądź dla dziecka opoką – słuchaj problemów i wątpliwości, udzielają dobrych rad (ale tylko wtedy, gdy zostaniesz o to poproszony!). Bardzo ważne jest, aby dziecko miało poczucie wsparcia, nigdy więc nie lekceważ jego trosk. Motywuj maturzystę do nauki, ale nie przesadzaj. Na barkach Twojego dziecka spoczywa już wystarczająco dużo presji – dołóż wszelkich starań, aby ją zmniejszyć. Postaraj się zatem, żeby maturzysta wiedział, że w razie niepowodzenia na egzaminie świat się nie zawali, a Ty nie będziesz zawiedziony. To paradoksalnie pozwala osiągnąć lepsze wyniki, bo pozwoli zredukować stres związany z obawą przed niespełnieniem oczekiwań rodziców.

 

CO DALEJ?

Jak pomóc dziecku w wyborze ścieżki edukacyjnej po maturze?

Najważniejsze to pamiętać, jaka jest rola rodzica – wspierać dziecko w realizacji jego marzeń i pasji. Niektórzy maturzyści już od dawna wiedzą, na jakie chcą iść studia. Inni jeszcze w maju się wahają. Jeśli Twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, nie krytykuj jej, ale staraj się wesprzeć w tej trudnej decyzji.

Przede wszystkim rozmowa

Twoje dziecko nie wie jeszcze, co chce robić w życiu? Poświęć mu czas i zastanówcie się nad tym wspólnie. Porozmawiajcie o marzeniach, zainteresowaniach, słabych i mocnych stronach. Staraj się zadawać pomocne pytania i jedynie naprowadzać swojego maturzystę na właściwy trop. To powinna być jego decyzja! I pamiętaj o najważniejszym – nigdy nie narzucaj dziecku swoich poglądów i nie próbuj za jego pośrednictwem realizować swoich niespełnionych ambicji. Pamiętaj też, że nie każdy musi iść na studia! O alternatywach przeczytacie w artykule: Co po liceum?

A może pomoc z zewnątrz?

Jeśli wspólnymi siłami nie udało Wam się znaleźć odpowiedniej dla Twojego dziecka drogi, to warto skorzystać z narzędzi, które mogą Wam w tym pomóc. W całej Polsce funkcjonują biura doradców zawodowych, którzy za pomocą testów predyspozycji są w stanie wskazać odpowiedni kierunek rozwoju. Zachęcamy również do skorzystania z pomocy naszego wirtualnego Doradcy Kariery – wystarczy wypełnić krótki quiz, aby otrzymać ciekawą analizę.

WYDAJNA NAUKA

Najlepsze narzędzia i zasoby do nauki na maturę


Mamy dzisiaj dostęp do wielu materiałów edukacyjnych, a większości z nich dostarcza nam internet. To zjawisko jednak nie jest jednoznacznie korzystne, bo ilość źródeł dla wielu osób może być przytłaczająca. Jak zatem
zaproponować dziecku zasoby, które będą najlepsze dla niego? 

Personalizowane narzędzia

Najważniejsze jest to, aby dostosować pomoce edukacyjne do stylu nauki danego ucznia. Porozmawiaj z dzieckiem i wspólnie zastanówcie się, w jaki sposób najlepiej przyswaja wiedzę. Jeśli na przykład jest wzrokowcem, zapewne spodobają mu się korzystanie z tablic maturalnych. Maturzystom w typie kinestetyka przypadną natomiast do gustu interaktywne formy nauki (np. na platformach edukacyjnych).

Odpowiedni rodzaj zasobów

W dzisiejszych czasach maturzyści mają do dyspozycji naprawdę dużo materiałów edukacyjnych. Oczywistym źródłem wiedzy są podręczniki szkolne, warto jednak rozszerzyć zawarte w nich informację. Dywersyfikacja zasobów, z których korzysta maturzysta, pozwoli rozszerzyć jego horyzonty i uzupełnić wiedzę zdobytą na lekcjach (nie każdy podręcznik zawiera 100% potrzebnych informacji). Jakie materiały zatem polecamy?

Repetytoria

zawierają kompletny zakres zagadnień z danego przedmiotu, opracowanych w skondensowanej, łatwej do przyswojenia formie. Często urozmaicone są wykresami i tabelami, co ułatwia naukę wzrokowcom.

Quizy i gry edukacyjne online

łatwo dostępne w formie mobilnej, dzięki czemu można uczyć się wszędzie. To sposób nauki atrakcyjny dla dzieci, które najlepiej zapamiętują informacje podczas wykonywania czynności.

Kursy online

skonstruowane specjalnie dla maturzystów kompleksowo przygotowujących się do egzaminu z danego przedmiotu. Szczególnie polecane dla tych, którzy mają problem z motywacją do samodzielnej nauki czy też organizacją pracy.

Korepetycje (online i offline)

idealne dla uczniów potrzebujących indywidualnego podejścia.

Wybierając materiały, zwróć szczególną uwagę na to, aby były aktualne i dostosowane do obowiązujących wymogów egzaminacyjnych. Sprawdź, do której formuły maturalnej powinno uczyć się Twoje dziecko i zadbaj o to, aby źródła były adekwatne. Sprawdzaj też rzetelność informacji, czytaj opinie innych uczniów i rekomendacje nauczycieli.
Powodzenia dla Ciebie, rodzicu, i oczywiście dla Twojego dziecka!