Przejdź do treści
czerwiec, 2024

Ile razy można poprawiać maturę? Sprawdź swoje możliwości!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić, jeśli wyniki egzaminu dojrzałości nie spełnią twoich oczekiwań? Nawet najlepiej przygotowanemu maturzyście może powinąć się noga – chociażby ze względu na ogromną presję związaną z majowymi testami. Świadomość faktu, że robisz właśnie coś, od czego zależy cała Twoja przyszłość, może być paraliżująca. Jeśli nie należysz do osób, na które stres działa motywująco, pamiętaj – Twój wynik nie musi być ostateczny! W tym artykule pokażemy Ci, jak mądrze wykorzystać możliwość poprawy matury. Czytaj dalej i sprawdź, co musisz zrobić, aby poprawić swoją punktację!

lle razy można poprawić maturę?

Na sam początek dobra wiadomość: nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tego, ile razy można poprawiać maturę. W teorii masz możliwość przystępowania do egzaminu dojrzałości wielokrotnie – oczywiście z zastrzeżeniem, że możesz to robić raz w roku, w maju. Możesz więc poprawiać maturę “do skutku”, czyli do czasu, aż osiągniesz satysfakcjonujący Cię wynik. Więcej o poprawie matury przeczytasz we wpisie: Poprawa matury 2024 – niezdany egzamin to nie koniec świata!

Jak ponownie podejść do matury?

Jak w praktyce wygląda poprawa matury? Aby przystąpić do egzaminu w danym roku, musisz za każdym razem złożyć deklarację maturalną. Zazwyczaj można to zrobić po prostu w szkole, w której zdawałeś maturę po raz pierwszy. Warto mieć na uwadze, że nie musisz ograniczać się do egzaminów zadeklarowanych pierwotnie. Możesz wybrać dodatkowy albo podnieść poziom tego, który już zdawałeś – z podstawy na rozszerzenie.

Pamiętaj, że nie wszystkie podejścia do matury będą darmowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o opłatach? Sięgnij do wpisu: Czy za maturę się płaci? Praktyczne informacje o egzaminie. Jeśli obejmuje Cię obowiązek płatności, po przelaniu odpowiedniej kwoty na rachunek bankowy podany przez OKE musisz też przesłać do Komisji dowód wpłaty. Kopię tego dokumentu dostarcz również do szkoły, w której będziesz zdawać egzamin. 

Poprawa matury na gorszy wynik

Jeśli przed ponownym podejściem do egzaminu powstrzymuje Cię obawa, że rezultat będzie słabszy niż za pierwszym razem, uspokajamy: poprawa matury na gorszy wynik jest tak naprawdę niemożliwa. W przypadku, gdy zdający osiągnie lepszy wynik, otrzyma aneks do świadectwa dojrzałości odzwierciedlający nową, wyższą ocenę. Ale w sytuacji, gdy wynik okaże się gorszy, niż poprzednio, nowy rezultat zostanie zignorowany i nie wpłynie na wydany wcześniej dokument. Więcej wskazówek dotyczących powtórnego egzaminu dojrzałości znajdziesz we wpisie Jak zdać maturę po latach?

Skoro nie da się poprawić matury na gorszy wynik, to zawsze warto próbować swoich sił, bo wyższy wynik na maturze to szansa na lepsze wykształcenie! Zadbaj o swoją przyszłość i daj sobie szansę na wymarzoną karierę. Jeśli masz zamiar kontynuować naukę, zobacz, jakie możliwości oferują studia-online.pl. Wybierz kształcenie dopasowane do Ciebie. Rekrutacja otwarta – sprawdź tutaj!

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…