Przejdź do treści
marzec, 2024

Ile trwa matura z matematyki 2024 i jak się do niej przygotować? Wszystko o egzaminie z królowej nauk

Matematykę albo się kocha, albo nienawidzi. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, matura z przedmiotu jest obowiązkowa. Dlatego warto przygotować się do niej nie tylko pod względem merytorycznym, ale i organizacyjnym. W 2024 roku egzamin dojrzałości można zdawać w formule 2015 lub 2023. Jeśli nie wiesz, o czym mowa, to spokojnie – zaraz wszystko wyjaśnimy. W tym wpisie podajemy niezbędne informacje: ile trwa matura z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, jak jest zorganizowana oraz co możesz zabrać ze sobą na egzamin.

matura z matematyki ile trwa

Jak wygląda matura z matematyki?

Na początek postaraj się po prostu pojawić na egzaminie punktualnie, a najlepiej przyjdź wcześniej, zostawiając margines na nieprzewidziane opóźnienia. Co się wydarzy, gdy dotrzesz na miejsce? Każdy abiturient musi okazać dokument tożsamości i wylosować numer stolika. Kiedy wszyscy maturzyści będą na swoich miejscach, rozdane zostaną arkusze maturalne. Będziesz musiał sprawdzić kompletność zestawu egzaminacyjnego, a następnie podpisać go swoim kodem i numerem PESEL. Potem przyjdzie czas na rozwiązywanie zadań.

Ile trwa matura z “matmy”?

“Jak dużo czasu dostanę na rozwiązanie zadań?” – to jedno z najczęściej zadawanych przez maturzystów pytań. Czas trwania egzaminu, chociaż w obu przypadkach bardzo zbliżony, to różni się nieco w zależności od wersji. Matury 2024 odbędą się w dwóch formułach: 2023 (dla uczniów, którzy chodzili do podstawówki przez 8 lat) oraz 2015 (dla absolwentów, którzy załapali się na naukę w gimnazjum). Zidentyfikowanie swojej grupy powinno być zatem proste. Matura matematyka 2024ile trwa dla poszczególnych wariantów egzaminu?

  • Formuła 2015: poziom podstawowy trwa 170 minut (niecałe 3 godziny), a na napisanie rozszerzenia będzie przeznaczone 180 minut (3 godziny).
  • Formuła 2023: poziom podstawowy i rozszerzony trwają po 180 minut (3 godziny).

Jak widzisz, na napisanie matury z matematyki będziesz miał naprawdę sporo czasu. Trzy godziny to wystarczająco długo, aby spokojnie zapoznać się z treścią zadań i dokładnie przemyśleć rozwiązania.

Co można wziąć na maturę z matematyki?

Wszystkie pisemne egzaminy dojrzałości pod względem porządkowym wyglądają praktycznie tak samo. Bardzo ważne jest to, że zawsze obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia na salę urządzeń telekomunikacyjnych. Telefon będzie musiał więc zostawić przed salą, bo pewnie nie przekonamy Cię do tego, żebyś wcale go nie zabierał. Szkoła zazwyczaj przeznacza na to specjalny koszyk lub pudełko. A co możesz ze sobą mieć? Standardowe wyposażenie maturzysty składa się z linijki, cyrkla, kalkulatora prostego raz długopisu lub pióra z czarnym lub niebieskim atramentem. Możesz również zabrać butelkę wody (bez etykiety!), jeśli Twoja szkoła jej nie zapewnia. Dozwolona jest także paczka chusteczek higienicznych oraz ołówek.

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…