Przejdź do treści
maj, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School

Jak napisać rozprawkę po angielsku? Szybkie i skuteczne wskazówki dla każdego

Zajmijmy się dzisiaj tematem pisania rozprawki za i przeciw po angielsku. Dlaczego to takie ważne? Bo wypowiedź pisemna jest najwyżej punktowanym zadaniem na maturze rozszerzonej – możesz zgarnąć za nią aż 13 punktów! Dopiero uczysz się tworzenia tej formy wypowiedzi? A może już  potrafisz napisać dobry for and against essay i potrzebujesz tylko czegoś, co pozwoli Ci uporządkować wiedzę? W obu przypadkach pomoże Ci przewodnik PDF przygotowany we współpracy z High School – “Jak dobrze napisać rozprawkę za i przeciw”. Czytaj dalej i uzyskaj dostęp do darmowych materiałów! Sprawdź, jak napisać rozprawkę po angielsku – sięgnij po 100% na maturze.

Jak napisać dobrą rozprawkę po angielsku? 

Najlepiej nauczyć się tego od ekspertów! Joanna Orlik i Monika Kulikowska to egzaminatorki maturalne z wieloletnim doświadczeniem, a także twórczynie Platformy High School. W przygotowanym specjalnie dla Ciebie przewodniku rozkładają na czynniki pierwsze temat angielskiej rozprawki za i przeciw. Kto lepiej wytłumaczy Ci, na co powinieneś zwracać uwagę, niż osoby, które co roku sprawdzają setki prac maturalnych? Dostęp do materiału “Jak dobrze napisać rozprawkę za i przeciw” dostaniesz od nas za free! Znajdziesz w nim:

 • wskazówki dotyczące planu pracy nad rozprawką;
 • omówienie prawidłowej konstrukcji wypowiedzi;
 • długą listę przydatnych wyrażeń;
 • objaśnienie kryteriów oceniania;
 • inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

 

Wystarczy, że podasz nam swój email, a przewodnik będzie Twój.


Budowa rozprawki po angielsku

Odpowiadając na pytanie “jak napisać rozprawkę po angielsku?”, nie sposób pominąć struktury wypowiedzi. Swoją pracę podziel na wstęp, rozwinięcie i zakończenie – w ten sposób zachowasz logiczny ciąg tekstu. Budowa rozprawki (angielskiej czy polskiej) jest zawsze bardzo ważna i rzutuje na finalną liczbę punktów. Co napisać w poszczególnych akapitach?

 • Wstęp – przedstaw problem oraz swoją tezę.
 • Rozwinięcie – zaprezentuj argumenty za i przeciw postawionym we wstępie założeniom.
 • Zakończenie – podsumuj przesłanki opisane w rozwinięciu i wyraź własną opinię.

 

Szczegółowe wskazówki, jak napisać rozprawkę za i przeciw po angielsku zgodnie z powyższą strukturą, znajdziesz w naszym darmowym materiale.

Wstęp do rozprawki po angielsku

Dobre rozpoczęcie wypracowania to Twoja szansa na zainteresowanie czytelnika. Wprowadź temat, wyjaśnij, dlaczego jest ważny i przedstaw tezę, którą będziesz bronił lub obalał. Pamiętaj, że powinna być obiektywna. Wstęp do rozprawki po angielsku powinien jasno określić cel wypowiedzi. Jeśli pisanie początku for and against essay sprawia Ci problem, zajrzyj do naszego przewodnika po więcej wskazówek.

Zakończenie rozprawki po angielsku 

Ostatni akapit wypracowania powinien podsumować wszystkie przedstawione argumenty i jednoznacznie wskazać, która strona wywodu jest przekonująca. Nie wprowadzaj już nowych dowodów. Zamiast tego skup się na ostatecznych wnioskach i koniecznie przedstaw swoją opinię! 

Rozprawka za i przeciw w języku angielskim – zwroty

W kwestii tego, jak napisać rozprawkę po angielsku, nie można pominąć wyrażeń odpowiednich dla tej formy wypowiedzi. Esej za i przeciw rządzi się swoimi prawami nie tylko w kwestii struktury. Warto nauczyć się związków wyrazowych, które wzbogacą Twoją wypowiedź. Pokaż, że masz duży zasób słownictwa – zapunktujesz u egzaminatora! Nie wiesz, jakie wyrażenia stosować w rozprawce za i przeciw? Angielskie zwroty, które mogą Ci się przydać, to np.:

 • to start with/to begin with – na początek;
 • the drawbacks are… – wadami są…;
 • firstly/secondly/thirdly – po pierwsze/drugie/trzecie;
 • contrary to… – w przeciwieństwie do…;
 • having considered both sides of the argument… – po rozważeniu obu stron sporu…

 

To tylko niektóre wyrażenia, które mogą come in handy, czyli być przydatne podczas pisania rozprawki za i przeciw. Dużo więcej znajdziesz w przewodniku “Jak dobrze napisać rozprawkę za i przeciw”. Pamiętaj, materiały są całkowicie darmowe! Wystarczy, że zostawisz swój adres mailowy. 

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…