Przygotowanie do matury z polskiego: jak efektywnie się uczyć? Matura z polskiego to jeden z najważniejszych egzaminów, przed którym stają maturzyści. Jak skutecznie się do…
Kiedy jest druga tura rekrutacji na studia? Nie przegap swojej szansy!
Nie udało Ci się dostać na wymarzone studia w pierwszym naborze? Głowa do góry – jeszcze nie wszystko stracone! Druga tura rekrutacji na studia to Twoja kolejna szansa. Tak zwany dodatkowy nabór prowadzony jest wtedy, kiedy na konkretnych kierunkach pozostały wolne miejsca. Chcesz wykorzystać tę okazję? Doskonale! Weź przyszłość w swoje ręce i sprawdź, na czym polega druga tura zapisów na studia. Czytając dalej, dowiesz się też, kiedy możesz aplikować oraz w jakim terminie poznasz wyniki.
Na czym polega drugi nabór na studia?
Druga tura rekrutacji na studia nazywana jest też drugim naborem albo rekrutacją uzupełniającą. Wszystkie trzy zwroty oznaczają jednak dokładnie to samo. Dodatkowy nabór odbywa się wtedy, gdy uczelnia dysponuje wolnymi miejscami. Skąd się one biorą? Na niektóre kierunki zwyczajnie jest mało chętnych. Jeśli więc nie dostałeś się na swoje wymarzone studia, spróbuj sprawdzić, czy istnieje mniej oblegany kierunek pokrewny. Może warto rozważyć taką alternatywę? Jeśli nadal wahasz się w kwestii wyboru swojej drogi edukacyjnej, rozwiąż nasz test: Jakie studia do Ciebie pasują? Zobacz, co podpowie Ci sztuczna inteligencja! Dlaczego jeszcze warto wiedzieć, kiedy druga tura rekrutacji na studia? W połowie lipca uczelnie ogłaszają wyniki pierwszego naboru, prezentując listę zakwalifikowanych kandydatów. Warunkiem przyjęcia jest wtedy dostarczenie w terminie odpowiednich dokumentów. Nie wszystkim kandydatom się to udaje (więcej na ten temat przeczytasz w naszym przewodniku o składaniu dokumentów na studia). Inni po prostu rezygnują ze studiów na danym kierunku. Często dlatego, że brali udział w kilku rekrutacjach i teraz dokonali wyboru, zwalniając miejsce – może właśnie dla Ciebie?WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Jak rozplanować naukę do matury? Gotowe planery i porady! Przygotowanie do egzaminów dojrzałości to zwykle długi i stresujący proces, ale z odpowiednim podejściem możesz znacząco…
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…