Przejdź do treści
maj, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl

Lalka – konteksty i motywy literackie, które przydadzą Ci się do rozprawki

Przygotowujesz się do matury z polskiego? Przypomnij sobie najważniejsze informacje o powszechnie znanej powieści Bolesława Prusa, Lalce. Konteksty historyczne, społeczne i filozoficzne przeplatają się tutaj z burzliwymi losami bohaterów. To nie tylko pełna napięcia historia niespełnionej miłości, ale również wgląd w rzeczywistość ówczesnej Polski. W Lalce realizm jest na pierwszym planie – w zgodzie z ideą epoki pozytywizmu.

Konteksty w Lalce są bogate i głębokie. Wraz z innymi informacjami o lekturze, zebraliśmy je dla Ciebie w specjalnym materiale edukacyjnym „Lalka krok po kroku”. We współpracy z Twoja Matura przygotowała go doświadczona nauczycielka, autorka portalu 1000rozprawek.pl, Weronika Kutarba-Kruk. Sprawdź, jak uzyskać dostęp do darmowej wiedzy i popisz się znajomością lektury na maturze!

Lalka – omówienie lektury

O czym jest Lalka? Powieść Prusa opowiada o losach Stanisława Wokulskiego – kupca-idealisty po uszy zakochanego w Izabeli Łęckiej, arystokratce z wyższych sfer. Nie jest to jednak typowy romans, bo tło dla głównego wątku stanowią ważne zjawiska społeczne, gospodarcze i kulturalne tamtych czasów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zostaw swój adres e-mail i uzyskaj dostęp do darmowego PDF-a „Lalka krok po kroku”. Dzięki niemu poznasz lub przypomnisz sobie:

  • czas i miejsce akcji,
  • główne przejawy idealizmu w Lalce,
  • licznie występujące w Lalce konteksty,
  • chronologicznie uporządkowane losy Wokulskiego.

Lalka – motywy do rozprawki

W Lalce motywów jest naprawdę sporo, dlatego nie przejmuj się, jeśli teraz nie pamiętasz ich wszystkich – to całkiem zrozumiałe! Stworzona przez Prusa opowieść jest bardzo obszerna, więc dużo w niej elementów, które mogą przydać się podczas pisania rozprawki maturalnej (jeśli potrzebujesz więcej wskazówek na temat samego wypracowania, zajrzyj do wpisu o kontekstach lub sprawdź przykład gotowego tekstu). 

O czym można pisać na maturze w odniesieniu do Lalki? Przykładowe motywy literackie, które warto zapamiętać, wymieniamy poniżej.

  • Motyw miasta w Lalce – Warszawa jest kanwą dla akcji powieści. Różnice społeczne w stolicy są widoczne na każdym kroku, od zatłoczonych, ubogich dzielnic po eleganckie salony bogatej arystokracji. Prus podkreśla zarówno piękno, jak i brutalność oraz brzydotę życia miejskiego w epoce pozytywizmu. W opozycji ukazany jest światowy Paryż, który urzeka Wokulskiego swoim pięknem.
  • Motyw pracy w Lalce – praca jest przedstawiona jako sposób na rozwój, awans społeczny i źródło osobistej satysfakcji, szczególnie ważne dla Wokulskiego. Oddaje charakterystyczną dla pozytywizmu ideę kultu pracy. Symbolizuje dążenie do samorealizacji oraz pokonywanie barier wynikających z przynależności do niższych warstw społecznych.
  • Motyw snu w Lalce – marzenia senne ukazują wewnętrzne konflikty, pragnienia i lęki postaci. Są miejscem, gdzie ukryte myśli i uczucia wyłaniają się z podświadomości, oferując czytelnikom wgląd w prawdziwe motywacje i emocje  bohaterów. 
  • Motyw rodziny w Lalce – w powieści widzimy liczne relacje rodzinne i ich wpływ na życie postaci, zwłaszcza w kontekście obowiązków i oczekiwań społecznych. Rodzina jest pokazana jako jednostka pełna napięć, odzwierciedlająca zarówno tradycyjne wartości, jak i nowoczesne przemiany. 

Konteksty w Lalce

Dlaczego na maturze warto odwoływać się do Lalki? Kontekstów jest w niej mnóstwo, a to sprawia, że będziesz mógł powołać się na jej znajomość przy okazji opisywania wielu różnych tematów. W materiale edukacyjnym od 1000rozprawek.pl Lalka krok po kroku” znajdziesz przykładowe konteksty i ich omówienie. Dowiesz się na przykład, dlaczego powieść można określić jako realistyczną oraz dlaczego Wokulski to bohater romantyczny. Pamiętaj, że PDF-a dostaniesz od nas za darmo: wystarczy, że podasz swojego maila. Dzięki Twoja Matura egzamin z polskiego nie będzie Ci straszny!

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…