Przejdź do treści
marzec, 2025

Musisz je poznać! Pytania jawne na maturze, które dotyczą lektury Wesele

Perspektywa matury ustnej z polskiego potrafi zjeżyć włos na głowie – szczególnie gdy losujesz z pytań jawnych Wesele. I choć sam tytuł brzmi całkiem imprezowo, to egzamin z tej lektury do zabawnych raczej nie należy – dzieło jest pełne symboliki, przez co niełatwe w interpretacji. Ale spokojnie, przecież nie musisz się domyślać, o co zapyta egzaminator w kontekście Wesela. Pytania jawne znane są na długo przed egzaminem, a poniżej znajdziesz listę tych, które dotyczą dramatu Wyspiańskiego. Mamy dla Ciebie też omówienie najważniejszych informacji o lekturze – w ramach przypomnienia. Czytaj dalej i nie daj się zaskoczyć!

Omówienie lektury Wesele 

Nie daj się zwieść tytułowi – w Weselu nie chodzi tylko o tańce, hulanki i swawole. Fabuła oczywiście opiera się na kanwie zabawy poślubnej (swoją drogą prawdziwej), ale jest pretekstem do poruszenia znacznie głębszych problemów. Ten dramat to tak naprawdę ostra, krytyczna wypowiedź o Polsce i Polakach – prezentuje dobitnie różnice między chłopstwem a inteligencją i brak umiejętności wspólnego działania. Wyspiański pokazuje w ten sposób, że jego rodacy zaprzepaszczają nadzieje na niepodległość.

Autor: Stanisław Wyspiański.

Czas i miejsce akcji: noc z 20 na 21 listopada 1900 r., podkrakowskie Bronowice.

Główne postaci: Pan Młody, Panna Młoda, Gospodarz, Poeta, Dziennikarz, Czepiec, Stańczyk, Wernyhora.

Najważniejsze wątki: motyw wsi, motyw tańca, motyw pracy, motyw tradycji, duchy i widma, historia narodowa, niemoc społeczeństwa.

Wydarzenia: uczta weselna po ślubie poety z chłopką, rozmowy gości, zjawienie się symbolicznych postaci, wizja powstania i… jego fiasko.

Szukasz informacji o innych lekturach? Sprawdź nasze wpisy o klasykach polskiej literatury:


NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Musisz je poznać! Pytania jawne na maturze, które dotyczą lektury Wesele Perspektywa matury ustnej z polskiego potrafi zjeżyć włos na głowie – szczególnie gdy losujesz…

Lalka – pytania jawne na maturze ustnej z polskiego. Co musisz wiedzieć? Lalka przeczytana? Okej, nie musisz odpowiadać… Powieść Prusa to obszerna lektura, a pozytywistyczny…

Zdążyć przed panem Bogiem – motywy i konteksty potrzebne do matury Powtórki do matury z polskiego mogą wydawać się przytłaczające – zwłaszcza, gdy na liście…