Tego mogłeś nie wiedzieć o Dżumie. Motywy i konteksty w lekturze Czy Dżuma to tylko opowieść o epidemii? A może dzieło mówi nam znacznie więcej?…
Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem?
Szykujesz się do matury z matematyki? Wiedza o tym, jakie zagadnienia zwykle pojawiają się na egzaminie, pomoże Ci zaplanować naukę. Ale skąd masz wiedzieć, jakie są pewniaki maturalne? Matematyka ma ich zwykle całkiem sporo, a u nas znajdziesz coś, co pozwoli Ci dobrze przygotować się do najczęstszych zadań na maturze z matematyki.
We współpracy z Arturem Byczkowskim z A po co MI ta MATMA? przygotowaliśmy dla Ciebie materiał video: 5 PEWNIAKÓW na nowej maturze podstawowej z matematyki. Sprawdź, które zadania z największym prawdopodobieństwem pojawią się na egzaminie i poznaj proste, intuicyjne sposoby ich rozwiązywania. To wszystko w lekki i przystępny sposób przekaże Ci twórca kanału na YouTube A po co MI ta MATMA? – Artur Byczkowski, który od 10 lat pomaga uczniom zrozumieć matematykę. Zostaw nam swój adres e-mail, a dostęp do filmu uzyskasz za darmo!
Pewniaki maturalne – co warto o nich wiedzieć?
Pewniaki maturalne z matematyki to zagadnienia, które pojawiają się na egzaminie niemal każdego roku. Zaliczają się do nich na przykład: funkcje oraz równania i nierówności (liniowe i kwadratowe), układy równań, trygonometria, geometria (płaska, przestrzenna i analityczna), prawdopodobieństwo, logarytmy oraz ciągi. Przed egzaminem koniecznie poznaj te pewniaki maturalne. Matematyka nie musi być straszna! Wystarczy dobrze się do niej przygotować.
Więcej o zagadnieniach, które powinieneś opanować, przeczytasz we wpisie: Co trzeba umieć na maturę z matematyki? Tych błędów możesz uniknąć!
Najczęstsze zadania na maturze z matematyki
Zadania, które najczęściej pojawiają się na maturze, obejmują różnorodne tematy. Możesz spodziewać się zadań z analizy funkcji, w tym obliczania ich miejsc zerowych i ekstremów. Ważne są także pytania z geometrii, które wymagają znajomości metod obliczeń pola i objętości oraz zastosowania twierdzeń geometrycznych. Musisz koniecznie wiedzieć, jak obliczać pierwiastki (więcej na ten temat w artykule: Jak obliczać pierwiastki? Poznaj proste sposoby! Nie zabraknie też pytań o równania i nierówności. Zawsze pojawiają się też zadania dowodowe – to stały pewniak maturalny. Matematyka zwykle nie zaskakuje, dlatego każdy może osiągnąć dobry wynik, zwłaszcza z filmem od A po co MI ta MATMA.
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Maturalny niezbędnik! Profesor Andrews w Warszawie: motywy i konteksty Wyobraź sobie, że nagle budzisz się w miejscu, w którym nic nie działa tak, jak powinno.…
Tango: motywy i konteksty w dramacie Mrożka. Sprawdź, co symbolizuje tytułowy taniec Bo do tanga trzeba dwojga… A co jeśli kandydatów do zabawy będzie więcej?…