Musisz je poznać! Pytania jawne na maturze, które dotyczą lektury Wesele Perspektywa matury ustnej z polskiego potrafi zjeżyć włos na głowie – szczególnie gdy losujesz…
Przesądy maturalne – co przynosi szczęście na maturze?
Matura to egzamin, który już sam w sobie budzi stres, a do tego dochodzi jeszcze kwestia przesądów maturalnych. To długa lista rzeczy, które należy robić oraz tych, których absolutnie należy się wystrzegać, żeby zdać maturę. Niektóre z nich mają naprawdę długą tradycję i nadal są traktowane śmiertelnie poważnie. Niezależnie od tego, czy wierzysz w przesądy, czy też nie, chyba nie warto ryzykować? Podczas egzaminu każda pomoc jest na wagę złota! Sprawdź, co przynosi szczęście na maturze!
Przesądy maturalne – czego nie robić przed maturą?
Wiele przesądów maturalnych znanych jest w formie zakazów. Maturzyści zwykle śmieją się z takich zabobonów, bo przecież takie podejście jest przestarzałe. A jednak… wielu z nich nadal przestrzega tych zwyczajów. Tak na wszelki wypadek. Jeśli też jesteś zdania, że lepiej dmuchać na zimne, sprawdź, czego musisz unikać.
Ścinanie włosów przed maturą
„Nie obcinaj włosów po studniówce, bo zetniesz wiedzę!”. To chyba najbardziej znany przesąd maturalny. Według kultury słowiańskiej we włosach gromadziła się magiczna moc. Nieco później zaczęto uważać, że przechowujemy w nich wiedzę. Tak czy siak, ścinanie włosów przed maturą jest surowo zabronione, bo możesz zapomnieć coś, czego już się nauczyłeś. Nie chcemy tak ryzykować.
A skoro już mowa o balu maturalnym, może zainteresować Cię wpis: Co to studniówka? Kiedy się odbywa?
Pożyczanie długopisu
Co przynosi szczęście na maturze? Na pewno nie pożyczony długopis! Taki zabieg może nie tylko przynieść pecha, ale jest też mocno niepewny pod względem praktycznym – a co, jeśli pożyczony długopis przestanie pisać? Pamiętaj też, żeby nie oddawać też swojego długopisu innej osobie, bo możesz przekazać jej swoje szczęście. Miejmy nadzieje, że koledzy się nie obrażą.
Podziękowania
Nikt nie chce wyjść na osobę źle wychowaną, ale podziękowanie za przedmaturalne życzenia pomyślności przynosi pecha. Możesz więc dyplomatycznie odpowiedzieć „nie dziękuję” i łatwo ustrzec się przed złamaniem przesądu maturalnego.
Wstawanie lewą nogą
Wszyscy wiemy, że rozpoczęcie dnia od postawienia na podłodze lewej stopy kończy się złym humorem. Okazuje się, że to samo dotyczy dnia egzaminu – według popularnego zabobonu maturalnego przed maturą koniecznie trzeba wstać z łóżka prawą nogą. Co ciekawe, to samo dotyczy momentu wkraczania na salę egzaminacyjną – przez próg należy przestąpić najpierw prawą nogą. Dlaczego lewa dolna kończyna cieszy się tak złą sławą? Nie wiadomo.
Co przynosi szczęście na maturze?
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Lalka – pytania jawne na maturze ustnej z polskiego. Co musisz wiedzieć? Lalka przeczytana? Okej, nie musisz odpowiadać… Powieść Prusa to obszerna lektura, a pozytywistyczny…
Zdążyć przed panem Bogiem – motywy i konteksty potrzebne do matury Powtórki do matury z polskiego mogą wydawać się przytłaczające – zwłaszcza, gdy na liście…