Przejdź do treści
marzec, 2024

Sprawdzone sposoby na stres przed egzaminem maturalnym

Objawy stresu przed maturą mogą pojawić się zarówno w okresie bezpośrednio poprzedzającym egzaminy, jak i na dłuższy czas przed terminem przeprowadzenia matury. Nie martw się, to zupełnie naturalne zjawisko i u każdego może objawiać się w innym czasie lub na różne sposoby. Ważne jest, abyś nie pozwolił mu przejąć kontroli nad swoim umysłem, ponieważ może to wpłynąć na wyniki matury. W dalszej części artykułu wskażemy sprawdzone metody relaksacyjne, które pomogą ci utrzymać równowagę i osiągnąć spokojny umysł przed egzaminem.

Sposób 1: Plan nauki to dobry pomysł

Chociaż wydaje się to banalne, jednak kiedy jesteś dobrze przygotowany, stres związany z niepowodzeniem maleje. Opracowanie planu nauki do matury:

 • umożliwia przyswajanie materiału stopniowo,
 • zmniejsza napięcie związane z presją czasu;
 • minimalizuje konieczność nagłego i intensywnego powtarzania zagadnień do matury. 

Wdrożenie planu nauki pomaga odpowiednio się przygotować, a dzięki temu skupić się na przerabianych zagadnieniach maturalnych zamiast brakach w nauce.

Sposób 2: Zadbaj o spokojny oddech

Przed maturą, kiedy odczuwasz wysokie napięcie, warto zastosować proste ćwiczenia oddechowe. Mogą być one wykonywane wszędzie, bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Głębokie, spokojne wdychanie i wydychanie powietrza może być wykonywane niemal wszędzie, nawet podczas egzaminu. To pomoże Ci  zmniejszyć stres oraz zwiększyć skupienie.

Wśród ćwiczeń oddechowych wymienia się technikę 4-7-8, przekładającą się na: wdech, zatrzymanie oddechu i wydech, w następujący sposób:

 • Licz do 4, wdychając powietrze przez nos (wdech).
 • Licz do 7, utrzymując powietrze w płucach (zatrzymanie oddechu).
 • Licz do 8, wydychając powietrze przez usta (wydech).

 

Sposób 3: Rozluźnij się dzięki ćwiczeniom

W zdrowym ciele zdrowy duch – nie bez powodu powstało takie powiedzenie. W momencie stresu przed maturą mięśnie mogą być napięte. Aby złagodzić to uczucie, wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających, takich jak: rozciąganie, joga. Wiele ćwiczeń skupia się na kontroli oddechu, co dodatkowo pomoże Ci w uspokojeniu układu nerwowego.

Przed maturą  warto wypróbować proste ćwiczenie na rozciąganie szyi:

 • Usiądź wygodnie lub stań prosto.
 • Delikatnie pochyl głowę na jedną stronę, starając się dotknąć uchem barku. 
 • Zatrzymaj się na 15-30 sekund.
 • Powtórz na drugą stronę.

 

Sposób 4: Wprowadź trening uważności, czyli mindfulness 

Trening uważności polega na nauce zdolności bycia tu i teraz, co wiąże się z umiejętnością pełnego skoncentrowania się na bieżących czynnościach. Czy skupienie się na teraźniejszym momencie może pomóc w walce ze stresem przed maturą? Zdecydowanie tak! Otóż praktykowanie mindfuless:

 • zwiększa zdolność koncentracji;
 • poprawia zdolność przetwarzania informacji, 
 • pozwala na bardziej efektywne zarządzanie czasem podczas egzaminu. 

Wprowadzenie nawet kilku minut dziennie treningu uważności wpłynie pozytywnie na Twoje podejście do matury!

Sposób 5: Posłuchaj swojej ulubionej muzyki

Muzyka relaksacyjna często kojarzona jest z odgłosami natury, a także ze spokojnymi melodiami muzyki klasycznej. Tego typu dźwięki mogą wywoływać pozytywne emocje, co przekłada się na redukcję stresu. Jeżeli nie czujesz, by odgłos szumiącego lasu lub uderzających fal był dla Ciebie odpowiednią opcją, warto wybrać swoją ulubioną muzykę zgodną z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Sam wiesz najlepiej, co dla Ciebie dobre!

Matura to wydarzenie, które wzbudza wiele emocji i oczekiwań, często określane jako jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkolnym. Dlatego też naturalne jest odczuwanie stresu przed tym ważnym egzaminem. Pamiętaj jednak, że stres nie musi nad Tobą dominować, możesz zdobyć nad nim kontrolę. Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów na stres przed maturą i odkryj siłę spokojnego umysłu przed egzaminem.

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…