Przejdź do treści
marzec, 2024

Sukces po liceum – pokonaj presję wyboru studiów

Szkoła średnia jest miejscem, w którym wielu młodych ludzi szuka swojej drogi. To nie zawsze proste, bo jest wiele czynników, które mogą zagłuszać nasz wewnętrzny głos. Wielu absolwentów w momencie przystępowania do majowych egzaminów dojrzałości nie wie jeszcze, co chce robić w życiu. To może powodować dodatkowy stres, którego matura przysparza już wystarczająco dużo. Jak odpowiedzieć sobie na pytanie: co po liceum?

presja by osiągnąć sukces na studiach

Droga numer 1: studia

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2023 roku prawie 90% absolwentów szkół średnich chcę podjąć naukę w szkole wyższej. Większość uczniów liceów zdecydowała więc, że chcą dalej się kształcić. Co piąty maturzysta jeszcze podczas studniówki nie wiedział jednak, na jakie studia chce iść! Jeśli i Ty nadal nie masz pewności, głowa do góry – nie jesteś sam! Ponieważ wybór przyszłej ścieżki zawodowej to trudna decyzja, postanowiliśmy nieco ułatwić Ci jej podjęcie. Skorzystaj z pomocy naszego Doradcy KarieryWypełnij krótki quiz o swoich zainteresowaniach, umiejętnościach i predyspozycjach. My (z pomocą AI) podpowiemy, które kierunki studiów będą do Ciebie pasować.

Droga numer 2: przerwa

Jeśli nie jesteś przekonany, na jakie studia iść, a nawet czy w ogóle chcesz studiować, może warto rozważyć odłożenie tej decyzji na później? Chociaż w Polsce jeszcze rzadko robi się przerwę między szkołą średnią a wyższą, to za granicą od dawna funkcjonuje pojęcie gap year. Na co wykorzystać ten czas? Jedni podróżują, drudzy idą do pracy (nie tylko zdobywają doświadczenie, ale też zarabiają na studia), jeszcze inni uczą się, żeby poprawić wynik matury w następnym roku. W każdym wypadku warto wsłuchać się w siebie, swoje potrzeby i pragnienia. Zaprojektuj swoją przyszłość tak, abyś to Ty był z niej zadowolony!

Droga numer 3: szkoła policealna

Czy matura jest obowiązkowa? Odpowiedź brzmi: nie! Absolwenci liceum lub technikum, uzyskują wykształcenie średnie wraz ze świadectwem ukończenia szkoły. Według danych GUS w 2023 roku 7% z nich nie zdecydowało się na zdawanie egzaminu dojrzałości. Osoby, które ukończyły technikum, mogą pochwalić się tytułem zawodowym, więc droga do kariery stoi przed nimi otworem. Ale co po liceum, jeśli nie studia? Świetnym rozwiązaniem może być szkoła policealna. To sposób, który pozwoli Ci się uczyć i rozwijać, a jednocześnie zdobyć kwalifikacje zawodowe. Czas nauki jest jednak zdecydowanie krótszy niż w przypadku studiów – nauka trwa od dwóch do czterech semestrów, w zależności od kierunku.

Droga numer 4: praca

Jeśli wiesz, co chcesz robić po liceum, a wybrana przez Ciebie ścieżka kariery nie wymaga zdobycia szczegółowych kwalifikacji, to może od razu zaczniesz działać? Wbrew pozorom na rynku można znaleźć wiele ofert, w których od kandydatów wymaga się wykształcenia na poziomie średnim – będziesz pasować do nich idealnie! Świetnym pomysłem może być też staż, który pozwoli Ci nie tylko zdobyć doświadczenie, ale również sprawdzić, czy wybrana branża na pewno Ci odpowiada.

Co po liceum? Decyzja należy do Ciebie!

Fakt, że obecnie chodzisz do liceum, nie musi definiować Twojej przyszłości. Większość absolwentów zapewne wybierze się na studia. Jeśli czujesz, że i Ty chcesz zdobyć wykształcenie wyższe, to świetnie! Pamiętaj jednak, że ta decyzja powinna być przede wszystkim zgodna z Tobą. Nie idź na studia tylko dlatego, że wszyscy tak robią, albo – co gorsza – “bo tak chcą rodzice”. Pragnienie rozwoju powinno pochodzić od Ciebie. I pamiętaj, że jeśli uznasz, że dalsza nauka nie jest dla Ciebie, to też jest okej! Trzymamy kciuki niezależnie od tego, na co się zdecydujesz.

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…