Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach!
Podczas nauki do matury większość uczniów jest przekonanych, że najważniejsze wzory matematyczne na egzaminie będą pod ręką. Bo przecież każdy maturzysta dostaje kartę wzorów, prawda? Czy rzeczywiście znajdziesz tam wszystko, czego możesz potrzebować? Okazuje się, że niekoniecznie! Ale bez paniki – mamy coś, co pomoże Ci opanować również niezbędne wzory spoza tablic.
Współpracując z twórcą kanału na YouTube A po co MI ta MATMA?, stworzyliśmy film: “Najważniejsze wzory spoza tablic maturalnych, które uratują Ci punkty na maturze”. Artur Byczkowski już od dekady pomaga uczniom zrozumieć nawet najtrudniejsze zagadnienia matematyczne, tłumacząc je w prosty i zrozumiały sposób. Razem z nim naucz się wzorów na maturę z matematyki. Aby odblokować dostęp do materiałów, wystarczy, że zostawisz nam swój adres mailowy.
Najważniejsze wzory z tablic maturalnych
Większość najważniejszych wzorów matematycznych oczywiście znajduje się w tablicach maturalnych. To fundament, dzięki któremu rozwiążesz wiele zadań na maturze. Dostępność karty wzorów to również ułatwienie podczas nauki – nie musisz wkuwać wszystkich zależności na pamięć, wystarczy, że skupisz się na metodzie rozwiązywania poszczególnych zadań matematycznych. Pamiętaj jednak, żeby przed maturą dobrze się zapoznać ze wszystkimi wzorami potrzebnymi na maturę z matematyki: od wzorów skróconego mnożenia i funkcji kwadratowych, przez trygonometrię i geometrię, po pochodne. Podczas egzaminu nie warto tracić czasu na paniczne poszukiwanie potrzebnych wzorów. Wiedząc, co znajdziesz w tablicach i gdzie tego szukać, oszczędzisz sobie sporo czasu i stresu.
Szukasz sposobów rozwiązywania konkretnych typów zadań maturalnych? Przeczytaj wpis: Jak obliczać pierwiastki? Poznaj proste sposoby!
Wzory spoza tablic – które warto znać?
Chociaż pomoce egzaminacyjne są naprawdę przydatne, istnieje kilka wzorów spoza tablic, które mogą okazać się nieocenione. Przykład? Warto wiedzieć, jak zamienić ułamek okresowy na zwykły. Przyda Ci się też znajomość własności funkcji, takich jak miejsce zerowe, punkt przecięcia z osią y czy też równanie osi symetrii. Bezcenna będzie też znajomość wzorów z geometrii, gdzie pole i przekątna kwadratu to dopiero początek. Te i więcej wzorów na maturę z matematyki poznasz, oglądając nasz materiał video.
Jeśli chcesz poznać więcej tajników dotyczących rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych, zajrzyj do wpisu: Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki!
Jak zapamiętać wzory matematyczne?
Najważniejsze jest, aby zapamiętać wzory spoza tablic. Przygotowując się do matury i rozwiązując zadania, zawsze na początku zapisuj wzór, z którego korzystasz. W ten sposób utrwalisz go w swojej pamięci. Zwracaj też uwagę na to, żeby nie przepisywać ich bezmyślnie. Matematyka jest dziedziną, w której bardzo wiele rzeczy można rozgryźć na logikę – a jeśli coś ma dla nas sens, łatwiej nam to zapamiętać. Możesz też spróbować skorzystać ze specjalnej metody nauki, tzw. mnemotechniki, w której każda część wzoru będzie elementem zabawnego wierszyka lub anegdotki. Możesz na przykład ustalić, że każdy nawias będzie reprezentowany przez słowo “zawias”, a cosinus będziesz nazywać “kosą”.