Czy matura ustna jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów? Niektórym uczniom przemawianie przed komisją przychodzi z łatwością, dla innych perspektywa matury ustnej to koszmar, który spędza…
Wybór studiów – czym się kierować?
Czas wybierania studiów to jedno z ważniejszych przedsięwzięć, ponieważ wymaga odpowiedzenia sobie na pytanie, czym chcemy się zajmować w dalszym życiu. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie 7 wskazówek dotyczących tego, czym się kierować podczas wyboru studiów. Pamiętaj, że decyzja należy od Ciebie i nie masz obowiązku brać ich wszystkich pod uwagę. Jednak zapoznanie się z tą listą może pomóc Ci skutecznie zadecydować o tym, czy wybrany kierunek jest tym odpowiednim.
1. Wybierz studia zgodnie ze swoją pasją
Wybór kierunku zgodnego z zainteresowaniami może wpłynąć na lepsze efekty w kształceniu. Dlaczego? Nauka przedmiotów zgodnych z Twoim hobby przekłada się na większą motywację do zaangażowania w zajęcia, a sam proces przyswajania informacji będzie przyjemną częścią studiowania. Ponadto stale możesz odkrywać nowe obszary swojej pasji i zajmować się tym, co Cię fascynuje!
2. Zastanów się nad swoimi predyspozycjami
Predyspozycje są naturalnymi umiejętnościami lub cechami, które przydają się w osiąganiu sukcesów. Biorąc pod uwagę swoje zdolności podczas wyboru studiów, mamy większe szanse na to, że przejdziemy pomyślnie przez cały tok kształcenia. Kierunek zgodny z umiejętnościami pomoże skrócić czas potrzebny na zrozumienie trudnych zagadnień i ułatwić przyswajanie wiedzy, a to dodatkowo przełoży się na zaangażowanie i zadowolenie z nauki.
3. Zbadaj rynek pracy
Zastanów się, jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu danego kierunku i czy odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Oczywiście rynek pracy nie jest czymś stałym i nie mamy pewności, że po ukończeniu studiów zapotrzebowanie na dany zawód będzie taki sam. Jednak warto już na początku swojej kariery zawodowej znać oczekiwania pracodawców dotyczące umiejętności i cech pracownika. To pozwoli Ci skupić się na tym, co współcześnie jest ważne podczas rekrutacji, i rozwijaniu tych właśnie kompetencji. To zmotywuje Cię do nauki nowych rzeczy i zwiększy Twoją pewność siebie.
4. Pamiętaj, że wysoki poziom uczelni nie gwarantuje sukcesu
Wyjaśnijmy jedną rzecz – jeśli mówi się o uniwersytecie lub szkole wyższej, że ma wysoki poziom, wcale nie jest jednoznaczne z tym iż jej studenci są lepsi od innych. Oznacza to jedynie tyle, że ich wyniki matur pozwoliły zapewnić sobie miejsce na tej uczelni. Dlatego też podczas wyboru studiów pamiętaj – to od nabytej wiedzy i umiejętności będzie zależała Twoja przyszłość zawodowa, a nie nazwy uniwersytetu wpisanego na dyplomie. Oczywiście, jeżeli prestiż uczelni ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, wybierz zgodnie ze sobą.
5. Weź pod uwagę koszty edukacji
Studiowanie to nie tylko opłata za czesne, warto przyjrzeć się również innym kosztom studiów. Należą do nich wydatki za: dojazdy, wyżywienie, materiały dydaktyczne itd. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czy płaci się za studia? Jakie opłaty musi ponieść student? Rzetelna ocena opłat związanych ze studiowaniem pomoże Ci wybrać uczelnię zgodnie z Twoimi możliwościami finansowymi. Dzięki czemu nie będziesz tracił czas na stres, który odsuwa Cię od nauki i unikniesz sytuacji przymusowej rezygnacji ze studiów.
6. Sprawdź, co myślą inni o wybranych studiach
Opinie studentów znających wybrany przez Ciebie kierunek lub uczelnię mogą mieć kluczową rolę w podjęciu decyzji o studiowaniu. W ten sposób znajdziesz informacje, których nie ma na stronach internetowych uniwersytetów. Mogą one dotyczyć osobistych refleksji na temat programu, wyzwań związanych z nauką, czy też atmosfery między studentami. Analizując różne opinie, uzyskasz perspektywę kilku osób, co pomoże w uzyskaniu pełniejszego obrazu, czy warto wybrać dane studia.
7. Studiuj i buduj doświadczenie zawodowe
Decydując się na studia, warto wziąć pod uwagę, czy dana uczelnia oferuje możliwości budowania doświadczenia zawodowego. W jaki sposób? Możliwości są różne, a wśród nich: motywowanie studentów do podejmowania praktyk; oferowanie miejsc, w których przyjmowani są stażyści; tworzenie kół naukowych lub projektów studenckich. Doświadczenie jest jednym z elementów wymaganych od kandydatów podczas rozmowy o pracę, dlatego warto o nie zadbać już na etapie wyboru uczelni.
Decyzja o tym, jakie studia wybrać, nie należy do najłatwiejszych. Jednak uwzględnienie powyższych aspektów pozwoli Ci dokładniej dopasować własne potrzeby i możliwości do dostępnych opcji uczelni, a ostatecznie ułatwi dobór ścieżki edukacyjnej.
nowe
NEWSLETTER
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Czy matura z biologii naprawdę jest taka trudna? Przekonaj się! Przed Tobą wypełnianie deklaracji maturalnej? Zastanawiasz się, czy rozszerzona biologia jest trudna? Egzaminy dojrzałości są…
Chcesz studiować prawo? Oto przedmioty, które powinieneś zdawać na maturze Studiowanie prawa to marzenie wielu maturzystów i nic w tym dziwnego – otwierają drogę do…