Przejdź do treści
maj, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl

Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%!

Wypracowanie maturalne to jeden z najważniejszych elementów egzaminu z języka polskiego. Dobrze napisana rozprawka pokazuje nie tylko umiejętność analizy literackiej, ale też zdolność do logicznego argumentowania i prezentowania własnych poglądów. Jak nauczyć się tworzyć wypowiedzi pisemne po mistrzowsku? W praktyce! Zanim jednak sam zaczniesz ćwiczyć, sprawdź, jak wygląda przykładowa rozprawka maturalna! Przygotowała ją dla Ciebie doświadczona nauczycielka polskiego, Weronika Kutarba-Kruk z 1000rozprawek.pl. Zdobądź dostęp do naszych zasobów i przygotuj się do matury z języka polskiego na tip-top. Z Twoja Matura celujesz w najlepszy wynik!

Z czego składa się rozprawka?

Na rozprawkę mówi się też czasem „wypowiedź argumentacyjna” – to taki tekst, który wymaga od autora jasnego określenia swojego postawy wobec poruszanego tematu i obrony tego stanowiska przy pomocy serii dobrze uzasadnionych argumentów. Schemat wypracowania maturalnego jest zawsze taki sam, co znacznie ułatwia pracę podczas egzaminu. Aby zobaczyć go w użyciu, zostaw nam swój adres mailowy – uzyskasz dostęp do darmowego materiału „Wypracowanie na maturę w nowej formule”. Znajdziesz w nim tekst przykładowego wypracowania maturalnego z wyróżnionymi poszczególnymi elementami składowymi. Dzięki temu łatwo przeanalizujesz materiał i wyciągniesz z niego więcej przydatnych informacji.

Z czego składa się rozprawka? Tradycyjnie jest to wstęp, w którym przedstawiamy tezę, rozwinięcie z argumentami oraz zakończenie podsumowujące dyskusję i potwierdzające tezę. Pamiętaj, aby każdy wywód był wsparty przykładami z literatury lub innych źródeł, a całość wypowiedzi była spójna i logiczna. Nie pomijaj też kontekstówpowinieneś użyć przynajmniej dwóch.

Temat rozprawki maturalnej

Kluczem do sukcesu na egzaminie może okazać się wybór odpowiedniego tematu rozprawki maturalnej – takiego, w którym będziesz mógł naprawdę się wykazać. Zanim zdecydujesz, poświęć więc kilka minut i dokładnie przemyśl wszystkie opcje. Wybierz temat, który nie tylko odpowiada Twoim mocnym stronom, ale również umożliwia pełne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy. Zastanów się, dla którego tematu jesteś w stanie wymyślić więcej logicznych argumentów oraz przywołać lektury i konteksty, które rzeczywiście wpiszą się w myśl przewodnią pracy. Sprawdź, czy któryś z tematów rozprawek maturalnych bardziej rezonuje z Twoimi przekonaniami – wtedy łatwiej będzie Ci się pisało.

Przykładowa rozprawka maturalna

Aby pomóc Ci w przygotowaniach do matury, prezentujemy przykładową rozprawkę maturalną na temat: „Jaki wpływ na postrzeganie świata przez człowieka mają czasy, w których on żyje?”. Stworzyła ją Weronika Kutarba-Kruk z 1000rozprawek.pl – doświadczona nauczycielka, która od 8 lat przygotowuje uczniów do matury i egzaminu ośmioklasisty. Zapoznaj się z treścią tekstu i przeanalizuj wszystkie jego elementy. Dzięki temu nauczysz się, jak poprawnie konstruować własne wypowiedzi pisemne. Zyskaj dostęp do przykładowego wypracowania maturalnego, zostawiając nam swój adres mailowy. Pamiętaj to nic nie kosztuje!

Z Twoja Matura kompleksowo przygotujesz się do egzaminu z języka polskiego. Nasza współpraca z 1000rozprawek.pl obejmuje poradniki zawierające:

  • omówienie lektury Dziady cz. III,
  • omówienie lektury Lalka,
  • kompendium wiedzy o kontekstach,
  • wskazówki dotyczące pisania rozprawki.

 

Wszystkie materiały PDF, włącznie z przykładem rozprawki maturalnej, dostaniesz od nas zupełnie za darmo. Dzięki temu łatwiej przygotujesz się do matury z polskiego, a wypracowanie napiszesz „na szóstkę”. Jesteśmy tutaj po to, by wspierać Cię podczas przygotowań do najważniejszego egzaminu w życiu. Sięgnij po najlepszy wynik z Twoja Matura!


nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…