Przejdź do treści
luty, 2024

Zaspałem na maturę – co teraz? Jak uniknąć takiej sytuacji?

“Jeszcze 5 minutek” to tekst często pojawiający się z ust ludzi w chwili, gdy muszą wstawać. Są jednak wydarzenia, na które nie warto zaspać, takim przykładem jest egzamin maturalny. Jakie są konsekwencje spóźnienia się na maturę? A także jak uniknąć problemów ze wstaniem na egzamin? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

zaspalem na maturze

Ile można się spóźnić na maturę?

Nie można spóźnić się na maturę. Z chwilą rozpoczęcia rozdania arkuszy egzaminacyjnych spóźnieni maturzyści nie będą wpuszczeni do sali egzaminacyjnej

W uzasadnionych przypadkach – nie później niż po zakończeniu procedur organizacyjnych, tj. określeniu czasu rozpoczęcia i zakończenia egzaminu w widocznym miejscu – decyzję o umożliwieniu przystąpienia do matury podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego. Nie zmienia to faktu, że spóźniony maturzysta musi zakończyć pracę z arkuszem egzaminacyjnym w tym samym czasie co pozostali.

Co się stanie, jak zaśpię na maturę?

Jeżeli obudzisz się w momencie, w którym matura już się rozpoczęła, nie będziesz miał możliwości wejścia na salę egzaminacyjną. Takie sytuacje się zdarzają i nie oznacza to, że stracisz możliwość przystąpienia do matury już na zawsze. Nie załamuj się i zacznij działać od razu – tego samego dnia u dyrekcji swojej szkoły złóż wniosek o dopuszczenie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie.

Czy przez spóźnienie na maturę nie pójdę na studia?

Spóźnienie na maturę nie oznacza to konieczności przekreślenia szansy na podjęcie studiów. Faktem jest, że rozpoczęcie studiów wymaga od kandydata zdania wszystkich egzaminów maturalnych, dlatego też w przypadku nieobecności na maturze w wyznaczonym na nią dniu, złóż odpowiedni wniosek i przystąp do niej w dodatkowym terminie. Większość uczelni prowadzi kilka naborów dla studentów, a niektóre z nich umożliwiają dołączenie do semestru już rozpoczętego.

Nie zaśpij na maturę! 4 pomysły na to, jak tego uniknąć

Jak już się dowiedziałeś, warto zadbać o to, aby nie spóźnić się na egzamin maturalny. Zaleca się przyjechać na niego godzinę przed rozpoczęciem – to pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeżeli jesteś typem spóźnialskiego, mamy dla Ciebie 4 pomysły na to, jak uniknąć zaspania na egzamin maturalny.

Wyśpij się: To najprostsza porada, ale najbardziej skuteczna – wyspany maturzysta nie będzie miał problemu z pobudką. Jeśli pójdziesz spać odpowiednio wcześnie, ryzyko przegapienia egzaminu znacznie się zmniejszy, a Twój mózg będzie lepiej pracował.

Ustaw kilka budzików: Jest to dobry pomysł dla każdej osoby, dla której jeden budzik to za mało, a dodatkowe drzemki przeciągają się w nieskończoność. Dobrym sposobem jest ustawienie dźwięku alarmu minuta po minucie, by zapobiec zaśnięciu.

Skorzystaj z kilku urządzeń: Zdarzyło Ci się, że nie słyszałeś dzwoniącego telefonu? Warto zadbać o dodatkowe urządzenie z alarmem – doskonale sprawdzi się tu tradycyjny, nakręcany zegarek z budzikiem.

Poproś o pomoc bliską osobę: Przydatna dłoń – a w tym momencie głos – może bardzo pomóc. Zapytaj osobę, z którą mieszkasz o to, czy mogłaby przyjść i Cię obudzić. W sytuacji, gdy nie będzie nikogo w domu, przydatny może być telefon od przyjaciela lub dzwonek do drzwi.

To, że zaśpisz lub spóźnisz się na egzamin, nie przekreśla Twojej szansy na przyszłą karierę zawodową. Warto się jednak przygotować, aby uniknąć takiej sytuacji. Jeżeli już Ci się to zdarzyło – zacznij działać od razu! 

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Przewodnik: składanie dokumentów na studia! Wybór kierunku studiów to pierwsza poważna, “dorosła” decyzja w życiu wielu maturzystów. Niestety, aby dostać się na wymarzoną uczelnię, nie…

Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu? Egzamin dojrzałości to jeden z kluczowych momentów w edukacji każdego młodego człowieka. Przygotowujemy się do niego tak…

Czy dostanę się na studia? Najważniejsze informacje o rekrutacji na uczelnie wyższe Dlaczego matura jest aż tak stresująca? Chociaż sama w sobie oczywiście jest trudna…