Musisz je poznać! Pytania jawne na maturze, które dotyczą lektury Wesele Perspektywa matury ustnej z polskiego potrafi zjeżyć włos na głowie – szczególnie gdy losujesz…
Zbrodnia w Makbecie: motywy i konteksty, które trzeba znać!
Krwawe zbrodnie, szaleństwo, ambicja i proroctwa. Brzmi jak scenariusz dobrego horroru? Nic dziwnego – Makbet to jedna z bardziej mrocznych lektur szkolnych. Szekspir stworzył historię o żądzy władzy i konsekwencjach niewłaściwych decyzji, bogatą w motywy i konteksty. Makbet to zatem punkt obowiązkowy na liście zagadnień do matury z polskiego! Zastanawiasz się, jak wpleść motywy tragedii do rozprawki albo jaki kontekst wspomnieć na egzaminie ustnym? Dobrze trafiłeś! W tym artykule omawiamy Makbeta! Najważniejsze informacje dodatkowo zebraliśmy dla Ciebie w darmowym PDF-ie. Pobierz go teraz!
Makbet – omówienie lektury
Nie masz czasu na szczegółową analizę każdej lektury? Nie martw się, mamy dla Ciebie pigułkę wiedzy o Makbecie. Najważniejsze informacje o dramacie znajdziesz w dalszej części wpisu. A jeśli chcesz mieć je zawsze pod ręką – zostaw poniżej swojego maila, a my od razu wyślemy do Ciebie specjalnego PDF-a z kompendium wiedzy o lekturze.
Kto napisał Makbeta? Oczywiście William Szekspir, a tragedia wyszła spod jego pióra około 1606 roku. Główny bohater to Makbet – szkocki generał, który po przepowiedni trzech wiedźm zaczyna marzyć o koronie. Początkowo lojalny rycerz szybko ulega namowom żony i – aby zdobyć tron – decyduje się na morderstwo. Tu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie: na czym polega tragizm Makbeta? Okazuje się, że pierwsza popełniona zbrodnia pociąga za sobą kolejne – bohater usiłuje nie dopuścić do zdemaskowania pierwszego występku, jednocześnie popadając w szaleństwo.
Makbet to klasyczna szekspirowska tragedia pełna dramatycznych zwrotów akcji, wewnętrznych konfliktów i brutalnych konsekwencji ich decyzji. Autor pokazuje, jak niepohamowana ambicja i brak skrupułów mogą doprowadzić do upadku człowieka.
Podoba Ci się literatura w mrocznym klimacie? Sprawdź także wpis: Zbrodnia i kara – motywy i konteksty, które musisz znać!
Motywy w Makbecie – o czym warto wspomnieć na maturze?
Tragedia Szekspira idealnie nadaje się do tego, aby odwoływać się do niej w wypracowaniach maturalnych. Motywy w Makbecie są liczne i opisaliśmy je w naszym poradniku PDF.
Warto wspomnieć, że Makbet motyw snu zamienia w symbolizujące poczucie winy i wewnętrzne rozdarcie zjawisko. Szekspir chce przekonać odbiorcę, że popełniona zbrodnia odbiera człowiekowi spokój ducha. Z kolei motyw władzy w Makbecie pokazuje, jak łatwo ambicja może przerodzić się w obsesję. Główny bohater początkowo jest wierny swemu władcy, ale stopniowo zmienia się w tyrana, który dla władzy jest gotów popełnić każdą zbrodnię. Ważną rolę w tragedii pełni również wina jako motyw literacki. Makbet i jego żona coraz bardziej pogrążają się w wyrzutach sumienia, co stopniowo prowadzi do szaleństwa bohaterów.
Szukasz innych przykładów winy jako motywu literackiego? Makbet nie jest jedynym tego typu dziełem. Sprawdź wpis: Antygona: motywy i konteksty, które musisz znać na maturę!
Jak odnosić się do Makbeta? Konteksty w pigułce
W naszym PDF-ie o lekturze nie zabraknie też potrzebnych na maturze kontekstów. Makbet jest ich pełen, a oto trzy najciekawsze.
- Dla Makbeta kontekst historyczny to czasy Jakuba I Stuarta, który wierzył w istnienie czarownic i boskie prawo królów. Czy Szekspir napisał dramat, chcąc przypodobać się królowi? Być może.
- Kontekst filozoficzny – tragedia skupia się na problematyce wolnej woli i przeznaczenia.
- Kontekst psychologiczny – Szekspir świetnie oddaje mechanizmy związane z poczuciem winy, manipulacją i strachem, a u Makbeta wyraźnie widzimy symptomy paranoi.
Znajomość tych kontekstów pomoże Ci zapunktować na maturze! Pobierz darmowy PDF, aby mieć opracowanie Makbeta zawsze pod ręką.
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Lalka – pytania jawne na maturze ustnej z polskiego. Co musisz wiedzieć? Lalka przeczytana? Okej, nie musisz odpowiadać… Powieść Prusa to obszerna lektura, a pozytywistyczny…
Zdążyć przed panem Bogiem – motywy i konteksty potrzebne do matury Powtórki do matury z polskiego mogą wydawać się przytłaczające – zwłaszcza, gdy na liście…