Tego mogłeś nie wiedzieć o Dżumie. Motywy i konteksty w lekturze Czy Dżuma to tylko opowieść o epidemii? A może dzieło mówi nam znacznie więcej?…
Zbrodnia w Makbecie: motywy i konteksty, które trzeba znać!
Krwawe zbrodnie, szaleństwo, ambicja i proroctwa. Brzmi jak scenariusz dobrego horroru? Nic dziwnego – Makbet to jedna z bardziej mrocznych lektur szkolnych. Szekspir stworzył historię o żądzy władzy i konsekwencjach niewłaściwych decyzji, bogatą w motywy i konteksty. Makbet to zatem punkt obowiązkowy na liście zagadnień do matury z polskiego! Zastanawiasz się, jak wpleść motywy tragedii do rozprawki albo jaki kontekst wspomnieć na egzaminie ustnym? Dobrze trafiłeś! W tym artykule omawiamy Makbeta! Najważniejsze informacje dodatkowo zebraliśmy dla Ciebie w darmowym PDF-ie. Pobierz go teraz!
Makbet – omówienie lektury
Nie masz czasu na szczegółową analizę każdej lektury? Nie martw się, mamy dla Ciebie pigułkę wiedzy o Makbecie. Najważniejsze informacje o dramacie znajdziesz w dalszej części wpisu. A jeśli chcesz mieć je zawsze pod ręką – zostaw poniżej swojego maila, a my od razu wyślemy do Ciebie specjalnego PDF-a z kompendium wiedzy o lekturze.
Kto napisał Makbeta? Oczywiście William Szekspir, a tragedia wyszła spod jego pióra około 1606 roku. Główny bohater to Makbet – szkocki generał, który po przepowiedni trzech wiedźm zaczyna marzyć o koronie. Początkowo lojalny rycerz szybko ulega namowom żony i – aby zdobyć tron – decyduje się na morderstwo. Tu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie: na czym polega tragizm Makbeta? Okazuje się, że pierwsza popełniona zbrodnia pociąga za sobą kolejne – bohater usiłuje nie dopuścić do zdemaskowania pierwszego występku, jednocześnie popadając w szaleństwo.
Makbet to klasyczna szekspirowska tragedia pełna dramatycznych zwrotów akcji, wewnętrznych konfliktów i brutalnych konsekwencji ich decyzji. Autor pokazuje, jak niepohamowana ambicja i brak skrupułów mogą doprowadzić do upadku człowieka.
Podoba Ci się literatura w mrocznym klimacie? Sprawdź także wpis: Zbrodnia i kara – motywy i konteksty, które musisz znać!
Motywy w Makbecie – o czym warto wspomnieć na maturze?
Tragedia Szekspira idealnie nadaje się do tego, aby odwoływać się do niej w wypracowaniach maturalnych. Motywy w Makbecie są liczne i opisaliśmy je w naszym poradniku PDF.
Warto wspomnieć, że Makbet motyw snu zamienia w symbolizujące poczucie winy i wewnętrzne rozdarcie zjawisko. Szekspir chce przekonać odbiorcę, że popełniona zbrodnia odbiera człowiekowi spokój ducha. Z kolei motyw władzy w Makbecie pokazuje, jak łatwo ambicja może przerodzić się w obsesję. Główny bohater początkowo jest wierny swemu władcy, ale stopniowo zmienia się w tyrana, który dla władzy jest gotów popełnić każdą zbrodnię. Ważną rolę w tragedii pełni również wina jako motyw literacki. Makbet i jego żona coraz bardziej pogrążają się w wyrzutach sumienia, co stopniowo prowadzi do szaleństwa bohaterów.
Szukasz innych przykładów winy jako motywu literackiego? Makbet nie jest jedynym tego typu dziełem. Sprawdź wpis: Antygona: motywy i konteksty, które musisz znać na maturę!
Jak odnosić się do Makbeta? Konteksty w pigułce
W naszym PDF-ie o lekturze nie zabraknie też potrzebnych na maturze kontekstów. Makbet jest ich pełen, a oto trzy najciekawsze.
- Dla Makbeta kontekst historyczny to czasy Jakuba I Stuarta, który wierzył w istnienie czarownic i boskie prawo królów. Czy Szekspir napisał dramat, chcąc przypodobać się królowi? Być może.
- Kontekst filozoficzny – tragedia skupia się na problematyce wolnej woli i przeznaczenia.
- Kontekst psychologiczny – Szekspir świetnie oddaje mechanizmy związane z poczuciem winy, manipulacją i strachem, a u Makbeta wyraźnie widzimy symptomy paranoi.
Znajomość tych kontekstów pomoże Ci zapunktować na maturze! Pobierz darmowy PDF, aby mieć opracowanie Makbeta zawsze pod ręką.
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Maturalny niezbędnik! Profesor Andrews w Warszawie: motywy i konteksty Wyobraź sobie, że nagle budzisz się w miejscu, w którym nic nie działa tak, jak powinno.…
Tango: motywy i konteksty w dramacie Mrożka. Sprawdź, co symbolizuje tytułowy taniec Bo do tanga trzeba dwojga… A co jeśli kandydatów do zabawy będzie więcej?…