Przejdź do treści
lipiec, 2024

Matura europejska – co to jest?

Matura europejska znana jest też jako matura EB (European Baccalaureate). To nic innego, jak system egzaminacyjny, który pozwala zdobyć wykształcenie średnie na poziomie unijnym. Przeznaczony jest dla absolwentów tzw. Szkół Europejskich. Sprawdź, jakie korzyści daje matura EB. Wyjaśniamy, kto może przystąpić do egzaminu i jak wygląda zdawanie go w praktyce. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Matura europejska – co daje?

Matura europejska jest uznawana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz wiele uczelni na całym świecie. To sprawia, że jej zdobycie otwiera drzwi do globalnych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Matura europejska EB pozwala też oczywiście na studiowanie w kraju – jest równorzędna do polskiego egzaminu dojrzałości i tak samo jak on skutkuje uzyskaniem wykształcenia średniego. To prestiżowy dokument, który w przyszłości uatrakcyjni również Twoje CV i pozwoli wyróżnić się na polskim rynku pracy.

Matura europejska: jak wygląda?

Matura europejska składa się z egzaminów pisemnych i ustnych z różnych przedmiotów, które uczniowie wybierają na podstawie własnych zainteresowań i zaplanowanej ścieżki edukacyjnej. Egzaminy oceniają nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także umiejętności analizy, krytycznego myślenia oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Są przeprowadzane w wielu językach urzędowych Unii Europejskiej (w tym w języku polskim). 

Oceny uzyskane na maturze europejskiej przeliczane są na punkty rekrutacyjne według zasad określonych przez wybraną uczelnię. A jeśli chcesz wiedzieć, jakie rezultaty musisz osiągnąć na polskiej maturze, aby dostać się na wymarzone studia, zajrzyj do wpisu Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu?

Matura międzynarodowa a europejska

Choć matura międzynarodowa (IB) i europejska mogą wydawać się podobne ze względu na ich międzypaństwowy charakter, istnieją między nimi istotne różnice. Najważniejsza z nich jest taka, że nie każdy może przystąpić do matury europejskiej. Ten dokument mogą uzyskać tylko absolwenci Szkół Europejskich, do których uczęszczają jedynie dzieci pracowników struktur wspólnotowych Unii Europejskiej. 

Matura międzynarodowa nie ma takich ograniczeń. Jest też systemem globalnym, a maturę EB można zdawać tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kolejną różnicą jest to, że europejską wersję egzaminu dojrzałości zdaje się w języku ojczystym, a nie po angielsku tak, jak jak w przypadku matury międzynarodowej. Chcesz dowiedzieć się więcej o IB i rozszerzyć swoje możliwości edukacyjne? Przeczytaj nasz wpis!

Masz zamiar kontynuować naukę? Zobacz, jakie możliwości oferują studia-online.pl i wybierz kształcenie dopasowane do Ciebie! Rekrutacja otwarta – sprawdź tutaj!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach! Podczas nauki do matury większość…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem? Szykujesz się do…