Przejdź do treści
marzec, 2024

Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu?

Egzamin dojrzałości to jeden z kluczowych momentów w edukacji każdego młodego człowieka. Przygotowujemy się do niego tak naprawdę przez całą szkołę. Wynik matury może wpłynąć na kształtowanie dalszej ścieżki naszego rozwoju – nie tylko zawodowego, ale również osobistego. Od niego zależy to, czy dostaniemy się na wymarzone studia, które dadzą nam spełnienie. Dlatego pytanie “ile procent, żeby zdać egzamin?” pojawia się bardzo często. Sprawdź, ile punktów musisz dostać z poszczególnych przedmiotów, żeby wynik był pozytywny.

Czy matura w 2024 będzie trudniejsza?

Możemy uspokoić wszystkich, którzy słyszeli podobne pogłoski. Matura 2024 odbędzie się zgodnie z obniżonymi wymaganiami edukacyjnymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa jest to ukłon w stronę uczniów, którzy przez pandemię doświadczyli trudnych warunków edukacyjnych. To oznacza, że egzamin dojrzałości nie będzie opierał się na podstawie programowej, a na zagadnieniach pomniejszonych o 20-25%. Również niektóre kryteria oceniania, na przykład na egzaminie pisemnym z języka polskiego, zostały złagodzone. Liczbę pytań jawnych również zredukowano z ponad 200 pozycji do nieco powyżej 100 (przedstawiliśmy je w artykule: Przygotuj się do egzaminu ustnego). Usunięto również niektóre lektury obowiązkowe (pełną listę zobaczysz we wpisie: Lista lektur matura 2024). Tegoroczny egzamin dojrzałości nie powinien być zatem trudniejszy niż w poprzednich latach.

Ile procent, aby zdać maturę 2024?

Do zaliczenia egzaminu dojrzałości potrzebny jest pozytywny wynik ze wszystkich trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (w części ustnej i pisemnej), matematyki (w części pisemnej) oraz języka obcego nowożytnego (w części ustnej i pisemnej). Aby cała matura została uznana za zdaną, abiturient musi uzyskać minimum 30% sumy możliwych  do zdobycia punktów z każdego przedmiotu (osobno z części ustnej i pisemnej).

Ile punktów trzeba mieć na maturze?

Odpowiedź zależy nie tylko od przedmiotu, ale również wersji matury, którą zdajesz. Absolwenci 4-letniego liceum i 5-letniego terminu przystępują do egzaminu w formule 2023. W związku z tym aby zdać maturę, muszą uzyskać następujące minimalne wartości punktów:

  • język polski poziom podstawowy (część pisemna) – 18 z 60 punktów;
  • język polski poziom podstawowy (część ustna) – 9 z 30 punktów;
  • matematyka – 14 z 46 punktów;
  • język obcy poziom podstawowy (część pisemna) – 18 z 60 punktów;
  • język obcy poziom podstawowy (część ustna) – 6 z 18 punktów.

W 2024 roku wciąż możliwe jest zdawanie formuły 2015 w przypadku osób zdających ze starszych roczników. Progi punktowe w tym przypadku prezentują się w przedstawiony poniżej sposób:

  • język polski poziom podstawowy (część pisemna) – 21 z 70 punktów;
  • język polski poziom podstawowy (część ustna) – 12 z 40 punktów;
  • matematyka – 14 z 46 punktów;
  • język obcy poziom podstawowy (część pisemna) – 15 z 50 punktów;
  • język obcy poziom podstawowy (część ustna) – 6 z 18 punktów.

Matura 2024 – poziom trudności

Maturzyści rocznika 2024 raczej nie mają powodów do niepokoju. Pandemia koronawirusa, której skutkiem była konieczność nauki zdalnej, działa na korzyść abiturientów. Złagodzone zasady oceniania, krótsze listy zagadnień, zredukowane zbiory pytań, skrócone listy lektur – to wszystko sprawia, że uzyskanie wymarzonych 30% powinno sprawić mniejszy kłopot. Czy matura 2024 będzie trudniejsza? Nic na to nie wskazuje. Zatem powodzenia!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…