Przejdź do treści
marzec, 2024

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad

Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce. Rzadko poświęcamy czas na to, aby pomyśleć, jak będzie wyglądał dzień samego egzaminu, a już zwłaszcza temu, co założyć na maturę. To z pozoru błahostka, ale warto zająć się nią wcześniej – nikt nie chce biegać po sklepach dzień przed maturą! Oczywiście etykieta dotycząca ubioru nie jest zapisana w żadnych zasadach egzaminacyjnych, warto jednak zadbać o to, aby dopasować strój do okazji. Jak się ubrać na maturę? Sprawdź nasze wskazówki!

Wybieraj eleganckie kolory

Na szczęście dawno minęły czasy, w których obowiązkowy strój galowy składał się z białej koszuli i granatowej spódniczki lub spodni. Dzisiaj mamy nieco większą dowolność i swobodę w doborze stroju na maturę. Staraj się jednak unikać jaskrawych kolorów. Wybieraj barwy uznawane za eleganckie: biel, czerń, granat, beż, brąz, ecru, szarość czy błękit. Jeśli chcesz przemycić do stylizacji odrobinę koloru, możesz to zrobić za pomocą dodatków – podobno czerwona bransoletka przynosi nawet szczęście! Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź wpis: Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości.

Dopasuj strój do swoich preferencji

Planując, w co ubrać się na maturę, weź pod uwagę przede wszystkim własny styl oraz komfort. Jeśli źle czujesz się w sukienkach i spódnicach – wybierz spodnie. Postaw jednak raczej na elegancki krój, staraj się unikać dżinsów. Obecnie bardzo modne są też damskie garnitury, które świetnie nadają jako substytut tradycyjnego stroju galowego. Jeśli chodzi o męskie grono maturzystów, zasady również są dzisiaj mniej restrykcyjne – wystarczy elegancka koszula i spodnie. Wielu zdających wybiera jednak klasyczny garnitur. Z całą pewnością można wtedy zrezygnować z krawata. Niezależnie od swojej decyzji pamiętaj, że ubranie powinno być przede wszystkim czyste i schludne. Warto wyprasować odzież dzień przed egzaminem – rano może zabraknąć Ci czasu, w stresie łatwo też się poparzyć.

Tego staraj się unikać

Obecnie szkolny dress code jest dość liberalny i maturzyści mają sporą dowolność w wyborze strojów. To jednak nie oznacza, że w dzień egzaminu można włożyć dosłownie cokolwiek. Więc jak NIE ubierać się na maturę? Chociaż dzisiaj ubiór w stylu smart casual (eleganckie ubrania z połączone z bardziej swobodnymi częściami garderoby, na przykład sneakersami) jest odpowiedni na maturę, to uważaj, żeby nie przeholować. Całkowicie sportowy strój (zawierający dresowe elementy) kategorycznie odpada! Nie wypada też zakładać ubrań odsłaniających zbyt dużo ciała – krótkich spódniczek, szortów, głębokich dekoltów czy koszulek bez rękawów. W kwestii makijażu i fryzur warto zachować minimalizm.

Postaw na wygodę

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że w dniu matury najważniejszy jest wygoda. Podczas części pisemnej będziesz siedzieć nieruchomo przez kilka godzin. Sale egzaminacyjne często są słabo wentylowane i duszne, a stres sprawia, że bardziej się pocimy. Dlatego na maturę wybieraj ubrania z naturalnych, oddychających tkanin. Bawełniana koszula czy wiskozowa sukienka wyglądają ładnie i elegancko, a jednocześnie nie będziesz się w nich dusić. Postaw też na kroje, w których wyglądasz i czujesz się dobrze. Zadbaj, żeby ubrania nie ograniczały Twoich ruchów. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek nic nie będzie Cię rozpraszać w trakcie pisania egzaminów.

Przygotuj kilka stylówek

Liczba egzaminów, do których przystępuje maturzysta, zależy od indywidualnie wypełnionej deklaracji. Każdy przystępuje jednak obowiązkowo do matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Te trzy egzaminy zazwyczaj mają miejsce w następujących po sobie dniach. Możesz zatem nie zdążyć odświeżyć swoich ubrań, dlatego warto mieć w zanadrzu kilka strojów. Klasyczne, eleganckie ubrania na ogół do siebie pasują, będzie więc można łatwo wymieniać elementy garderoby na przykład wtedy, gdy zmieni się pogoda. 

Pamiętaj o maturze ustnej

Egzamin pisemny jest w kwestii aparycji dosyć wybaczający – liczą się jedynie odpowiedzi wpisane w arkuszu, a egzaminator nie pozna nawet Twojego imienia. Matura ustna to już trochę inna sprawa. Nauczyciele, z którymi będziesz rozmawiać, na pewno postarają się o obiektywną ocenę. Mogą jednak, świadomie lub nie, zwrócić uwagę również na wygląd zdającego. Postaraj się zatem zrobić dobre wrażenie, zwłaszcza jeśli członkowie komisji egzaminacyjnej są w dojrzałym wieku. Takie osoby lubią widzieć młodych ludzi w odświętnych, galowych strojach. Zachowaj więc swoją najbardziej elegancką, tradycyjną stylówkę na egzamin ustny.

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…