Przejdź do treści
luty, 2024

Jakie studia wybrać? Sprawdź kierunki dopasowane do profilu Twojej klasy

Matura jest ważnym wydarzeniem nie tylko ze względu na zakończenie pewnego etapu edukacyjnego, ale także z powodu wpływu jej wyników na przyszłe kształcenie. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby sprawdzić, jakie studia najlepiej wybrać po konkretnych profilach klasy. Przemyślana decyzja na temat kierunku może znacząco wpłynąć na satysfakcję z życia zawodowego, dlatego przedstawimy Ci różne opcje.

Studia – jak wybrać?

Najczęstszą motywacją do kontynuowania nauki jest chęć zdobycia wiedzy i umiejętności stanowiącej fundament pod naszą przyszłą karierę zawodową. W związku z tym przy wyborze studiów przede wszystkim weź pod uwagę własne predyspozycje oraz zainteresowania. 

Pamiętaj, że decyzja o kierunku studiów zgodna z wymaganiami rodziców może doprowadzić Cię do utraty motywacji i zaangażowania w procesie nauki. Dążenie do spełniania oczekiwań innych osób w kwestii wyboru studiów często skutkuje niezadowoleniem i stresem. Więcej na temat tego, co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, pisaliśmy w artykule: Wybór studiów – czym się kierować?

Jakie studia po mat-geo-inf?

Jeżeli jesteś uczniem klasy o profilu matematyczno-geograficzno-informatycznym i chcesz pisać maturę właśnie z tych przedmiotów, wskażemy dla Ciebie 3 propozycje studiów zgodnych z tym wyborem.

Cyberbezpieczeństwo – umiejętności z zakresu matematyki i informatyki pozwolą Ci mieć wpływ na ochronę przed atakami informatycznymi, zwiększając bezpieczeństwo w sieci. Jest to dziedzina nauki, która ciągle ewoluuje, dzięki czemu możesz tworzyć i wprowadzać nowoczesne i ciekawe rozwiązania informatyczne.

Geoinformatyka – to mix matematyki, informatyki i geografii w jednym! Nauczysz się pracować z danymi przestrzennymi, mapami, analizą danych geograficznych. Będziesz miał wpływ m.in. na planowanie miast czy monitorowanie zmian środowiskowych, ale także decyzje w dziedzinach, takich jak: transport, rolnictwo, badania naukowe.

Inżynieria środowiska – kierunek idealny, jeśli chcesz połączyć pasję do geografii z umiejętnościami matematycznymi. Jako absolwent tego kierunku będziesz mógł zaangażować się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań mających na celu ochronę ekosystemów oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Jest to niezwykle ważne wobec współczesnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi!

Co po profilu lingwistycznym?

Wbrew pozorom po profilu lingwistycznym nie musisz kontynuować nauki jedynie na kierunkach studiów odpowiadających danemu językowi, takich jak: anglistyka, germanistyka itd. Poniżej pokażemy Ci 3 ciekawe propozycje pozwalające wykorzystać umiejętność języków obcych.

Stosunki międzynarodowe – jeśli interesują Cię kwestie polityczne, konflikty międzynarodowe i rola państw w dzisiejszym świecie lub chcesz pracować w służbie dyplomatycznej – ten kierunek jest dla Ciebie! Zdobędziesz wiedzę potrzebną do budowania prawidłowych relacji ludźmi z różnych kultur i narodowości, a także dasz sobie szansę na międzynarodową karierę!

Dziennikarstwo i komunikacja międzynarodowa – posługiwanie się językiem obcym otwiera możliwości pracy jako dziennikarz międzynarodowy. Jest to świetny wybór, jeżeli uwielbiasz pisanie, obserwowanie i analizowanie wydarzeń, a także pracę w dynamicznym środowisku. 

Mediacje i coaching – studia, na których znajomość języka obcego jest bardzo doceniana, ponieważ kierunek ten przyciągają studentów z różnych krajów i kultur. Jako student będziesz mógł korzystać z międzynarodowych źródeł informacji, publikacji i badań. To pozwala na poszerzenie perspektyw i zrozumienie różnych podejść do tych dziedzin na świecie, co umożliwia odniesienie sukcesu jako coach czy mediator.

Jakie kierunki studiów dla humanistów?

Ile razy słyszałeś, że po ukończonym profilu humanistycznym nie ma pracy? Nie jest to zgodne z prawdą! Jest wiele przyszłościowych kierunków studiów dla osób z maturą z polskiego, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Poniżej wskażemy 3 z nich.

Pedagogika – studia, które łączą wiedzę z zakresu polskiego, WOS-u i historii z umiejętnościami nauczycielskimi. To świetna opcja dla Ciebie, o ile chcesz dzielić się wiedzą z innymi i kształtować młode umysły. Na tym kierunku masz szeroki wybór specjalności, co otwiera wiele ścieżek kariery w świecie edukacji!

Historia sztuki kierunek dla Ciebie, jeżeli kochasz historię, a jednocześnie fascynuje Cię sztuka. Będziesz zgłębiać tajniki różnych epok artystycznych, analizować dzieła sztuki i poznawać ich kontekst historyczny. To umożliwi Ci znalezienie zatrudnienia w muzeach, galeriach, instytucjach kulturalnych, a także podjęcie pracy jako kurator, organizator wydarzeń kulturalnych czy specjalista ds. dziedzictwa kulturowego.

Archeologia – studia dla prawdziwych odkrywców! Będziesz uczestniczyć w wykopaliskach, analizować znaleziska oraz wpłyniesz na rekonstruowanie dziejów cywilizacji. To szansa na odkrywanie tajemnic przeszłości, a także rozwój umiejętności, które są cenne w wielu dziedzinach zawodowych. 

Co po biol-chemie, jeśli nie medycyna?

Jesteś w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, ale nie chcesz studiować medycyny? To nie problem! Matura z tych przedmiotów umożliwia Ci kształcenie również na innych fascynujących studiach. 

Biochemia – jest kluczem do zrozumienia, jak leki wpływają na organizm. Studia te zapraszają Cię w ciekawą podróż, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a Twoja wiedza może przyczynić się do innowacji w medycynie i technologii!

Farmacja – świetna opcja dla Ciebie, jeżeli chcesz łączyć biologię i chemię w kontekście zdrowia. Nauczysz się badać właściwości leków, projektować nowe substancje farmaceutyczne i uczestniczyć w procesie produkcji wyrobów medycznych. Absolwenci farmacji cieszą się dużym popytem na rynku pracy, a także mają realny wpływ na zdrowie innych osób.

Fizjoterapia – kierunek studiów oparty na wiedzy z anatomii, fizjologii i biomechaniki, umożliwiający leczenie różnych dolegliwości poprzez rehabilitację fizyczną. Umiejętności w tym zakresie przyczyniają się do zwiększenia Twojej satysfakcji z pracy, ponieważ jej widoczne efekty stanowią motywację do dalszego zaangażowania w pomoc innym!

Odpowiedź na pytanie, jakie studia wybrać, wcale należy do najłatwiejszych. Jednak różnorodność dostępnych kierunków sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętaj, że musi być to przemyślany wybór, ponieważ może on się przyczynić do Twojego sukcesu zawodowego. Powodzenia w podejmowaniu tej ważnej decyzji!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Przewodnik: składanie dokumentów na studia! Wybór kierunku studiów to pierwsza poważna, “dorosła” decyzja w życiu wielu maturzystów. Niestety, aby dostać się na wymarzoną uczelnię, nie…

Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu? Egzamin dojrzałości to jeden z kluczowych momentów w edukacji każdego młodego człowieka. Przygotowujemy się do niego tak…

Czy dostanę się na studia? Najważniejsze informacje o rekrutacji na uczelnie wyższe Dlaczego matura jest aż tak stresująca? Chociaż sama w sobie oczywiście jest trudna…