Przejdź do treści
marzec, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl

Jak napisać dobrą rozprawkę? 3 najważniejsze zasady

Czy wiesz, że dużą część punktów na maturze z polskiego możesz zdobyć za dobrze napisaną rozprawkę? Sama myśl o pisaniu wypracowania pod presją czasu na sali maturalnej może przyprawić niejednego maturzystę o ból głowy. Ale nie martw się – przygotowanie tzw. wypowiedzi argumentacyjnej wcale nie musi być trudne! Jak napisać rozprawkę maturalną na najwyższą liczbę punktów?

Dowiesz się tego z naszego mini-kompendium wiedzy o rozprawce maturalnej! Schemat działania, struktura tekstu, argumentowanie, przydatne słownictwo – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w poradniku “Jak napisać dobre wypracowanie?”. Materiał został przygotowany przez doświadczoną nauczycielkę języka polskiego, Weronikę Kutarbę-Kruk z 1000rozprawek.pl. Uzyskaj dostęp i ciesz się bezpłatną dawką wiedzy. Napisz rozprawkę “na maksa” z Twoja Matura!

Wskazówka numer 1: Zaplanuj wywód

Od czego więc rozpocząć pracę nad wypowiedzią pisemną? Odpowiedź to planowanie! Po wybraniu tematu wypracowania zastanów się uważnie, o czym będziesz pisać. Sformułuj tezę, przemyśl swoje argumenty i wybierz lektury, do których będziesz się odwoływać. Dobrym pomysłem może być zapisanie ich brudnopisie, który nie jest sprawdzany. W ten sposób masz pewność, że nic Ci nie ucieknie (w stresie bywa różnie). Pamiętaj, żeby Twoja teza była konkretna i jasno określała stanowisko, które prezentujesz. Trzymaj się jej przez całą rozprawkę. W naszych materiałach znajdziesz bardziej szczegółowe rady naszego eksperta dotyczące tego, jak napisać wypracowanie krok po kroku.

Wskazówka numer 2: Zadbaj o kompozycję

Jak napisać rozprawkę maturalną? Trzymając się powtarzanej do znudzenia na lekcjach polskiego regułki: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Poloniści nie bez powodu kładą na ten schemat duży nacisk – za samo zachowanie poprawnej struktury wypowiedzi na maturze przyznawane są punkty. Pamiętaj też, żeby tzw. rozwinięcie, czyli część zasadniczą, podzielić na akapity. Każdy ustęp może zawierać omówienie jednego dzieła lub wybranego aspektu zagadnienia, o którym piszesz. Ważne jest to, żeby całość tworzyła spójną, logiczną wypowiedź. Staraj się nie zbaczać z tematu i nie rozwijaj więcej niż jednego wątku jednocześnie. W swojej wypowiedzi pamiętaj o kontekstach – więcej przeczytasz o nich we wpisie Konteksty na maturze 2024 – to musisz wiedzieć!

Wskazówka numer 3: Zakończ mocnym akcentem

Może wydawać się nam, że na to, co jest na końcu, nikt nie zwraca uwagi, ale takie myślenie to duży błąd. Dobre zakończenie jest ostatnią szansą na przekonanie czytającego do naszych argumentów. Tutaj znowu najważniejsze są logika i spójność – ostatnie zdania wypracowania mają się łączyć z częścią zasadniczą, podsumowywać ją, spajać wszystkie elementy w całość. Koniecznie odnieś się tutaj bezpośrednio do tezy. Nie wprowadzaj już nowych argumentów, ale raczej zgrabnie podsumuj to, co napisałeś wcześniej. Jeśli nie jesteś pewien, jak zakończyć rozprawkę maturalną, sięgnij do naszego PDF-a po garść przydatnych wyrażeń.

Sukces na maturze w zasięgu ręki – dodatkowe wskazówki

Jesteśmy przekonani, że każdy może napisać dobre wypracowanie. Kluczem do sukcesu jest dobre rozplanowanie pracy – nie tylko pod względem merytorycznym, ale również czasowym. Nie zostawiaj wypracowania na ostatnie minuty egzaminu! Staraj się, aby Twoja wypowiedź była spójna i na temat. Zadbaj również o to, aby praca była estetyczna – pisz wyraźnie. Chcesz wiedzieć, jak napisać rozprawkę maturalną na maksymalną liczbę punktów? Zostaw nam swojego maila i otrzymaj darmowy materiał “Jak napisać dobre wypracowanie?”. Życzymy połamania piór!


NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…