Przejdź do treści
marzec, 2024

Jak zdać maturę ustną z języka angielskiego? Praktyczne porady i wskazówki

Egzaminy dojrzałości tuż za rogiem, a Ty czujesz, że nie jesteś gotowy? Weź kilka głębokich oddechów i spróbuj spojrzeć na sprawę z dystansem. Wielu maturzystów ma dokładnie takie same obawy, a potem osiągają bardzo dobre wyniki. Chcesz poznać ich sekret? Przeczytaj nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak zdać maturę ustną z angielskiego. Let’s go!

Ćwicz przy każdej okazji

Porozumiewanie się w obcym języku jest trudne, zwłaszcza jeśli nie robimy tego wystarczająco często. Wiele osób ma problem z wysławianiem się po angielsku, dlatego matura ustna często spędza maturzystom sen z powiek. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź jest prosta: ćwicząc jak najwięcej! Bierz aktywny udział w lekcjach angielskiego, rozmawiaj z kolegami, śpiewaj na głos ulubione anglojęzyczne piosenki, albo nawet mów sam do siebie. To pozwoli Ci zbudować pewność siebie, bardzo ważną na egzaminie z języka obcego. Pamiętaj też, że nikt nie będzie oceniał Twojego akcentu! Nie przejmuj się, jeśli nie brzmisz jak native speaker. Najważniejsze, że znasz prawidłową wymowę – to wystarczy, aby zdać maturę ustną z angielskiego. Praktyka naprawdę czyni mistrza.

Słuchaj angielskiego na co dzień

Bardzo ważne jest regularne osłuchiwanie się z językiem. W dzisiejszych czasach to łatwe, bo angielski otacza nas wszędzie wkoło – wykorzystaj to! Słuchaj anglojęzycznych piosenek i podcastów. To bardzo wygodna forma nauki, bo możesz jednocześnie wykonywać inne czynności (np. wychodzić z psem, sprzątać albo biegać). Oglądaj filmy i seriale bez lektora, ale włącz angielskie napisy – to ułatwi zrozumienie wypowiedzi, a przy okazji poznasz pisownię, która przyda się na egzaminie pisemnym.

Nie lekceważ pierwszego wrażenia

Matura ustna polega na bezpośredniej rozmowie z egzaminatorami. Członkowie komisji oceniać będą oczywiście Twoją wiedzę, ale są tylko ludźmi i na pewno będą mieli o Tobie własną opinię (uformowaną świadomie lub podprogowo). Dlatego zrób wszystko, żeby wywrzeć na nich dobre wrażenie – przyjdź punktualnie, bądź kulturalny. Zadbaj też o stosowny strój. Ubierz się schludnie i elegancko, w tym dniu nie warto eksperymentować. Pokażesz tym samym, że poważnie traktujesz egzamin oraz członków komisji. Więcej o maturalnym dress code znajdziesz we wpisie Jak ubrać się na maturę?

Mów na temat

Jeśli jesteś osobą, która mówi dużo i szybko, to pewnie masz też skłonność do robienia dygresji. Na maturze ustnej z angielskiego staraj się zwolnić i nie odbiegać zbytnio od omawianego zagadnienia. Słuchaj uważnie pytań egzaminatora i skup się na konkretnych odpowiedziach. Pamiętaj też, żeby nie odpowiadać tylko “tak” lub “nie” – swoje wypowiedzi uzasadniaj, pokazując umiejętność konstruowania wypowiedzi. Staraj się też formułować krótkie zdania, bo łatwiej będzie Ci stworzyć je w sposób poprawny językowo i gramatycznie. Pytania będą zadawane z użyciem odpowiednich struktur, dlatego bądź uważny – na pytanie “Have you ever…?” odpowiedz “Yes, I have” zamiast “I did”. To taka darmowa podpowiedź, dzięki której nie stracisz cennych punktów za gramatykę.

Unikaj ciszy

Najgorsze, co można zrobić podczas egzaminu, to nie powiedzieć nic. Jeśli nie znasz odpowiedzi, możesz poprosić egzaminatora o powtórzenie pytania, co da Ci chwilę na zebranie myśli. Możesz też spytać o chwilę na zastanowienie. Aby zdać maturę ustną z angielskiego, powinieneś pokazać płynność wypowiedzi. Egzaminatorzy rozumieją oczywiście stres związany z maturą, więc sporadyczne zająknięcia nie pogorszą Twojego wyniku. Zawsze staraj się jednak powiedzieć cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy na dany temat. Pokaż komisji, że się starasz i wykazujesz inicjatywę. Właśnie dlatego tak ważna jest praktyka – im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej wybrniesz z kłopotliwych sytuacji. Pamiętaj też, że nie zawsze musisz opowiadać o faktach. Jeśli zostaniesz zapytany o swoją opinię na dany temat lub o jakieś wydarzenie z Twojego życia, swoją wypowiedź możesz podkoloryzować. Ważne jest, żebyś umiał uzasadnić prezentowane stanowisko, stosując poprawny język, a nie to, czy coś naprawdę miało miejsce.

Bądź optymistą!

Przed egzaminem zrób kilka głębokich oddechów dla opanowania nerwów, a na salę wkrocz z uśmiechem na ustach. Pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda! Po angielsku nazywamy to can-do attitude. Wiara we własny sukces programuje mózg tak, by łatwiej radził sobie w trudnych sytuacjach. My też jesteśmy pewni, że Twoja ciężka praca przyniesie oczekiwane efekty, a dzięki naszym poradom jak zdać maturę ustną z języka angielskiego pójdzie Ci śpiewająco. Good luck!

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…