Przejdź do treści
czerwiec, 2024

Studia niestacjonarne – co to znaczy? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy wiesz, że wybór kierunku studiów nie jest jedyną decyzją, którą musisz podjąć po maturze? Równie ważny jest tryb kształcenia. Lepsze dla Ciebie będą studia dzienne czy zaoczne, a może wieczorowe? Wielu maturzystom te pojęcia wydają się obce, dlatego dzisiaj spieszymy z pomocą. W tym wpisie rozwiejemy Twoje wątpliwości tłumacząc, na czym polegają poszczególne tryby studiów – skupiając się przede wszystkim na studiach niestacjonarnych. Co to znaczy, dla kogo są najlepszym wyborem i czy trzeba za nie płacić? Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego już teraz!

Jak wyglądają niestacjonarne studia?

Studia niestacjonarne – co to znaczy i czym tak naprawdę są? To tryb nauki, który – w przeciwieństwie do studiów stacjonarnych (czyli dziennych) – nie wymaga codziennej obecności na uczelni. Kształcenie odbywa się zwykle w formie zjazdów, na których trzeba pojawiać się co 2-3 tygodnie. 

Ale zaraz, czym właściwie jest ten zjazd? To po prostu weekend, w którym studenci studiów niestacjonarnych spotykają się na uczelni. Przez kilka dni, zwykle od piątku wieczorem (lub soboty rano) do niedzieli wieczorem, odbywają się intensywne zajęcia. Podczas wykładów możesz spotkać się z wykładowcami i kolegami z roku, wymienić doświadczenia i zadać pytania na żywo. Czyli zjazdy to takie mini-maratony naukowe.

Czy warto wybrać studia niestacjonarne?

Poznałeś już studia niestacjonarne, co to znaczy dla studenta i jak wyglądają w praktyce. Zastanawiasz się, czy to opcja dobra dla Ciebie? Jest idealna zwłaszcza wtedy, gdy chcesz łączyć naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Ogromną zaletą jest duża elastyczność w kwestii organizacji zajęć, które często odbywają się w weekendy lub wieczorami.  To pozwoli Ci zarządzać swoim czasem w sposób, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Jeśli nie możesz pojawić się na zajęciach osobiście, materiały do nauki często możesz przeglądać online. Wybierz ten tryb studiów, jeśli szczególnie cenisz sobie swobodę decydowania o własnym czasie.

Nadal nie wiesz, który kierunek będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź nasze wskazówki we wpisie: Wybór studiów – czym się kierować?

Studia niestacjonarne a zaoczne

Często do jednego worka wrzuca się studia niestacjonarne i studia zaoczne. Co to za różnica, spytasz? Okazuje się, że całkiem spora. Często pojęcia studiów niestacjonarnych i zaocznych używane są zamiennie, jednak warto zrozumieć, że w rzeczywistości nie są tym samym. Studia zaoczne to wyjątkowy rodzaj studiów niestacjonarnych, gdzie zajęcia odbywają się głównie w weekendy, a studentom oferuje się intensywną naukę w skondensowanej formie. Studia niestacjonarne mogą natomiast mieć różnie zorganizowane zajęcia, niekoniecznie tylko w weekendy. Mogą obejmować wieczorne spotkania, albo nawet zjazdy w formie hybrydowej lub całkowicie online. 

Czy studia niestacjonarne są płatne?

Inaczej niż w przypadku studiów dziennych, które na uczelniach państwowych są darmowe, studia niestacjonarne co do zasady są odpłatne. W Polsce uczelnie publiczne oferują studia niestacjonarne, które mogą być częściowo dofinansowane przez państwo. Prywatne uczelnie zazwyczaj rekrutują jednak na w pełni płatne studia niestacjonarne. Co to znaczy w praktyce? Wysokość opłat może się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz zakresu oferowanych usług edukacyjnych. Czasami również tutaj można jednak starać się o dofinansowania. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: Czy płaci się za studia? Jakie opłaty musi ponieść student?

Chcesz zdobywać wiedzę? Zobacz, jakie możliwości oferują studia-online.pl i wybierz kształcenie dopasowane do Ciebie! Rekrutacja otwarta – sprawdź tutaj!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach! Podczas nauki do matury większość…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem? Szykujesz się do…