Jak zdać maturę ustną z języka angielskiego? Praktyczne porady i wskazówki Egzaminy dojrzałości tuż za rogiem, a Ty czujesz, że nie jesteś gotowy? Weź kilka…
5 środków stylistycznych, które warto przypomnieć sobie przed maturą
Środki językowe to coś, co koniecznie trzeba oswoić przed maturą. Wykazanie się ich znajomością i prawidłową interpretacją sprawi, że zdobędziesz uznanie egzaminatorów, co da Ci lepszy wynik na egzaminie. Zagadnienie dotyczy obowiązkowej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym – zarówno części ustnej, jak i pisemnej. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze z nich przed egzaminem. Sprawdź popularne środki stylistyczne – przykłady, funkcje i proste wyjaśnienia.
Środek poetycki czy stylistyczny?
Tak naprawdę oba określenia opisują jedno pojęcie: są to zabiegi poetyckie mające na celu wywołanie u czytelnika określonych emocji lub pobudzenie jego wyobraźni w odpowiednim kierunku. W wymaganiach egzaminacyjnych wspomniane są jako “środki wyrazu artystycznego”. Do matury powinieneś znać podstawowe, proste pojęcia z programu podstawówki. Dzisiaj zajmiemy się jednak nieco bardziej zaawansowanymi środkami stylistycznymi omawianymi w szkole średniej – ich znajomość może okazać się niezbędna na maturze.
Oksymoron
To środek poetycki opierający się na paradoksie – polega na zestawieniu wyrazów o sprzecznym znaczeniu. Bardzo często wykorzystuje się w nim epitet, czyli określenie rzeczownika, np. głośna cisza. Używamy go też w życiu codziennym, często nieświadomie. Na pewno słyszałeś wyrażenie “spiesz się powoli”. Po co poeci stosują oksymorony? To sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorcy – niecodzienne połączenia wyrazowe intrygują i skłaniają do refleksji, bywają szokujące. Znanym przykładem oksymoronu jest fragment Stepów Akermańskich, jednego z Sonetów krymskich Adama Mickiewicza: “Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu”. Poeta, dodając do rzeczownika “ocean” przymiotnik “suchy”, zastosował środek stylistyczny, tworząc niecodzienne, kontrastowe połączenie słów.
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…
Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…