Przejdź do treści
luty, 2024

Matura 2024 – zmiany dla maturzystów. To powinieneś wiedzieć!

Struktura egzaminu maturalnego ulegała wielu zmianom na przestrzeni lat. Warto pochylić się nad tym, jakie zasady panują obecnie, szczególnie że sposób przeprowadzania egzaminu dojrzałości został niedawno zaktualizowany. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i oszczędzisz sobie stresu, którego przecież w tym czasie na pewno Ci nie zabraknie. Kwestie organizacyjne w przypadku państwowych egzaminów są bardzo ważne – zapoznaj się z najważniejszymi zmianami!

matura 2024-zmiany dla maturzystow

Co będzie na maturze 2024?

Zanim przejdziemy do formuły egzaminu, warto powiedzieć dwa słowa o jego treści. Nie zmieniają się obowiązkowe przedmioty maturalne dla wszystkich uczniów: obligatoryjnie trzeba napisać egzamin z matematyki, języka polskiego oraz wybranego przez siebie języka obcego. Dwa ostatnie wiążą się też z koniecznością przystąpienia do matury ustnej. Aby zdać, każdy z tych elementów musisz zaliczyć na przynajmniej 30%. Każdy maturzysta jest zobowiązany wybrać też chociaż jeden przedmiot dodatkowy i napisać z niego egzamin pisemny. 

Trzeba również dodać, że tegoroczna matura (podobnie jak egzamin w 2023 r.) charakteryzuje się węższym zakresem programowym. Ówczesny Minister Edukacji i Nauki zdecydował, że z powodu pandemii koronawirusa i konieczności nauki zdalnej majowe testy dojrzałości nie będą bazowały na podstawie programowej. Rozporządzenie stanowi, że matura 2024 będzie przeprowadzona w oparciu o obniżone o około 20-25% wymagania edukacyjne.

Matura 2024 – co nowego?

Obecna formuła egzaminu maturalnego została ustalona na lata 2023-2024. Rewolucja musiała nastąpić ze względu na przywrócenie 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Absolwenci, którzy ukończyli szkołę średnią w poprzednim systemie, będą przystępować do matury według starej” struktury (formuła 2015). 

Przejdźmy zatem do konkretów: matura 2024 – zmiany, o których warto wiedzieć:

  • zmniejszenie liczby pytań jawnych na egzamin ustny z języka polskiego – z ponad 200 na 110;
  • łagodniejsze kryteria oceny ustnej matury z języka polskiego;
  • zmiana liczby pytań na egzaminie ustnym z języka polskiego (2 zamiast 3);
  • zmniejszenie liczby tematów do wypracowania na pisemnym teście z języka polskiego na poziomie podstawowym (2 zamiast 3) oraz podwyższenie minimalnej długości wypowiedzi (300 zamiast 250 wyrazów);
  • wydłużenie wypracowania na rozszerzeniu z języka polskiego (500 wyrazów zamiast 300);
  • obniżenie wymagań egzaminacyjnych z zakresu języka polskiego (np. usunięcie niektórych pozycji z listy lektur lub przeniesienie ich na poziom rozszerzony);
  • zniesienie progu 30% w przypadku przedmiotów nadobowiązkowych;
  • zmniejszenie liczby zadań otwartych na teście z matematyki (podstawa);
  • wydłużenie czasu przeznaczonego na egzamin z matematyki oraz języka polskiego na poziomach podstawowych;
  • skrócenie wypowiedzi pisemnej na maturze z języka nowożytnego;
  • zmniejszenie objętości wypracowania na egzaminie z historii oraz z filozofii;
  • zmiana struktury matury z informatyki (jedna część zamiast dwóch).

Jak widać, większość zmian wprowadzono z korzyścią dla maturzystów. Wiele modyfikacji jest rezultatem troski o uczniów, którzy w wyniku pandemii koronawirusa nie mogli w pełni doświadczyć szkoły średniej ze względu na konieczność nauki zdalnej. 

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…