Przejdź do treści
marzec, 2024

Nowy format egzaminu – ile rozszerzeń wymaganych jest na maturze 2024?

W roku szkolnym 2017/2018 zreformowano system edukacji, przywracając jego dawną strukturę. Od tego momentu uczniowie znów uczą się w podstawówce przez 8 lat. Te zmiany wymagały oczywiście zaktualizowania również zasad organizacji egzaminu maturalnego i dostosowania go m.in. do nowego programu. Tak powstała tzw. formuła 2023. Zastanawiasz się, ile rozszerzeń na maturze trzeba wybrać? Zaraz wszystko będzie jasne!

nowy format egzaminu maturalnego

Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe

Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu dojrzałości, każdy maturzysta musi zdobyć minimum 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Mowa tutaj oczywiście o maturach podstawowych. W tym miejscu obowiązki abiturientów kończyły się do 2014 roku. Ale odkąd wprowadzono formułę 2015, każdy absolwent ma obowiązek przystąpić też do egzaminu pisemnego z dodatkowego, wybranego przez siebie przedmiotu. Zmian jest jednak więcej – zniesiono bowiem podział na podstawę i rozszerzenie. Maturzyści, którzy ukończyli ośmioletnią podstawówkę, przystępują do egzaminu w jeszcze nowszej formule 2023. Z maturą w formie z 2015 roku łączy ją to, że dodatkowe przedmioty mają tylko jeden poziom – rozszerzony.

Czy można nie zdać rozszerzenia?

Podsumowując, maturzyści przystępujący do egzaminu w obu aktualnych formułach muszą wybrać chociaż jeden przedmiot dodatkowy. Oczywiście może być nim rozszerzenie matury obowiązkowej – z polskiego, matematyki lub języka obcego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przedmiotów rozszerzonych nie obowiązuje próg 30%. Uzyskanie mniejszej liczby punktów z dodatkowego egzaminu nie wpłynie więc na całościowy wynik Twojej matury.

Ile rozszerzeń można pisać na maturze?

Wiemy już, że wybór jednego dodatkowego przedmiotu jest obowiązkowy. Niektórzy maturzyści chcą się jednak zdecydować na zdawanie znacznie większej liczby egzaminów. Pojawia się wtedy pytanie: ile maksymalnie rozszerzeń można wybrać na maturze? Oprócz jednego obowiązkowego na deklaracji maturalnej znajdziesz aż pięć dodatkowych miejsc. To oznacza, że w sumie na maturze można napisać egzamin z aż sześciu przedmiotów na poziomie rozszerzonym! To liczba, która powinna zaspokoić potrzeby nawet najbardziej ambitnych maturzystów.

Najpopularniejsze przedmioty maturalne

Jeśli nie jesteś pewien, które przedmioty chcesz zdawać na rozszerzeniu, sprawdź listę wymagań dla kandydatów na Twoje wymarzone studia. Możesz też zainspirować się tym, co najchętniej wybierają rówieśnicy. W 2023 roku najczęściej wybieranymi rozszerzeniami były: język angielski, matematyka i język polski. Kolejne miejsca w rankingu popularności zajęły przedmioty ścisłe: biologia, geografia i chemia. Dalej uplasowały się: historia, fizyka i wiedza o społeczeństwie. Pierwszą dziesiątkę zamknęła informatyka. Do najmniej popularnych przedmiotów rozszerzonych należały natomiast języki: hiszpański, francuski i włoski. Jeszcze rzadziej wybór padał na historię muzyki, a także język kaszubski i łemkowski.

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…