Przejdź do treści
marzec, 2024

Przewodnik: składanie dokumentów na studia!

Wybór kierunku studiów to pierwsza poważna, “dorosła” decyzja w życiu wielu maturzystów. Niestety, aby dostać się na wymarzoną uczelnię, nie wystarczy dobry wynik egzaminu dojrzałości. Trzeba też dopilnować wszystkich formalności, dlatego zaraz po maturze nie będzie odpoczynku! Żeby trochę ułatwić Ci cały proces, postanowiliśmy wyjaśnić, jak “złożyć papiery” na studia. Poznaj terminy rekrutacji i sprawdź, jakie dokumenty będziesz musiał przygotować.

Punktualność to podstawa

Pierwszy krok w procesie rekrutacji na studia wyższe to sprawdzenie terminów. Pamiętaj, aby się ich trzymać – zapisz w kalendarzu albo ustaw przypomnienia w telefonie. To bardzo ważne, bo jeśli się zagapisz, nie będziesz mógł wziąć udziału w pierwszym naborze. Oczywiście harmonogram będzie różny dla każdej szkoły wyższej, mimo że ogólnie rekrutacja na studia wyższe w Polsce trwa od 1 marca do 31 października 2024 roku. Dlatego warto regularnie zaglądać na strony internetowe interesujących Cię uczelni. Przydatne może się okazać także śledzenie ich profilów w mediach społecznościowych. Zakładamy oczywiście, że na tym etapie już wiesz, na które kierunki chcesz składać dokumenty. Jeśli tak nie jest, możesz skorzystać z pomocy naszego wirtualnego Doradcy Kariery.

Aplikacja na studia krok po kroku

Proces rekrutacyjny nie jest tak skomplikowany, jak początkowo mogłoby się wydawać. Można go podzielić na kilka prostych etapów.

  1. Rejestracja w systemie – dzisiaj już zdecydowana większość uczelni przyjmuje zapisy online. Będziesz musiał podać tam swoje podstawowe dane (takie jak adres czy numer telefonu). Szczególną uwagę zwróć na to, czy PESEL jest poprawny.
  2. Uzupełnienie profilu o swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jeśli punkt pierwszy wykonujesz przed 9 lipca 2024 r. (wtedy dowiesz się, jaką liczbę punktów uzyskałeś z poszczególnych egzaminów), to potem musisz upewnić się, że dodasz te dane. To bardzo ważne, bo na tej podstawie obliczone zostaną Twoje punkty rekrutacyjne (więcej na ten temat w artykule: Czy dostanę się na studia?). Upewnij się, że wyniki wprowadziłeś prawidłowo – nie ma miejsca na pomyłki!
  3. Wybór kierunku – w pierwszym kroku wyraziłeś chęć studiowania na konkretnej uczelni. Teraz sprecyzuj, który kierunek Cię interesuje. Jeśli jest ich więcej, ustaw ich kolejność zgodnie z tym, czego najbardziej chciałbyś się uczyć.
  4. Dodanie zdjęcia – fotografia spełniająca standardy dowodów osobistych jest niezbędna.
  5. Wniesienie opłaty rekrutacyjnej. Co do zasady trzeba zapłacić 85 zł (z wyjątkiem kierunków objętych egzaminem wstępnym – wtedy kwota rośnie do 100 zł). Zazwyczaj istnieje opcja uiszczenia należności przez system rekrutacyjny.
  6. Sprawdzenie poprawności danych, uzupełnienie braków – ten etap nie jest konieczny, ale zalecamy zweryfikowanie informacji umieszczonych w Twoim profilu.
  7. Oczekiwanie na wyniki rekrutacji – najbardziej stresujący, ale jednocześnie ekscytujący etap! Wreszcie dowiesz się, czy zostałeś przyjęty.
  8. Składanie dokumentów. Dostałeś się na studia? Gratulacje! Teraz zostały już tylko formalności.

Chociaż lista kroków, które musisz wykonać, aby złożyć aplikację na studia, wydaje się długa, to pamiętaj, że nie będziesz robić wszystkiego na raz. Cały proces podzielony jest na proste etapy, dlatego jesteśmy przekonani, że sobie poradzisz.

Formalności, czyli jak złożyć papiery na studia

Zajmijmy się przez chwilę ostatnim, ósmym krokiem rekrutacji na uczelnie wyższe. Dokumenty na studia zazwyczaj składa się do końca lipca, ale terminy musisz sprawdzać na stronach internetowych – mogą się różnić między poszczególnymi szkołami. Przyszli studenci powinni złożyć papiery osobiście. Uczelnie są jednak wyrozumiałe – w końcu czas między maturą a początkiem studiów to dla wielu najdłuższe wakacje w życiu. Duża część absolwentów szkół średnich wtedy wyjeżdża, dlatego dokumenty może przynieść osoba upoważniona, na przykład rodzic. Nie może zabraknąć:

  • podania o przyjęcie na studia z odręcznym podpisem;
  • wydrukowanego formularza rekrutacyjnego z systemu rejestracji;
  • świadectwa maturalnego;
  • fotografii w trzech kopiach (zgodnej z wymaganiami dla dowodu osobistego);
  • dowodu wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • kopii dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości).


Czasami uczelnie wymagają również złożenia oświadczenia lekarskiego, dyplomów z olimpiad i konkursów (w przypadku laureatów) oraz certyfikatów językowych. Przygotuj też oświadczenie o niepełnosprawności (jeśli posiadasz). Pamiętaj, żeby przed udaniem się na miejsce zawsze dokładnie sprawdzić listę dokumentów na stronie danej szkoły wyższej. To pozwoli uniknąć konieczności ponownej wizyty. Życzymy powodzenia w rekrutacjach!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…