Przejdź do treści

5 środków stylistycznych, które warto przypomnieć sobie przed maturą

Środki językowe to coś, co koniecznie trzeba oswoić przed maturą. Wykazanie się ich znajomością i prawidłową interpretacją sprawi, że zdobędziesz uznanie egzaminatorów, co da Ci lepszy wynik na egzaminie. Zagadnienie dotyczy obowiązkowej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym – zarówno części ustnej, jak i pisemnej. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze z nich przed egzaminem. Sprawdź popularne środki stylistyczne – przykłady, funkcje i proste wyjaśnienia.

Środek poetycki czy stylistyczny?

Tak naprawdę oba określenia opisują jedno pojęcie: są to zabiegi poetyckie mające na celu wywołanie u czytelnika określonych emocji lub pobudzenie jego wyobraźni w odpowiednim kierunku. W wymaganiach egzaminacyjnych wspomniane są jako “środki wyrazu artystycznego”. Do matury powinieneś znać podstawowe, proste pojęcia z programu podstawówki. Dzisiaj zajmiemy się jednak nieco bardziej zaawansowanymi środkami stylistycznymi omawianymi w szkole średniej – ich znajomość może okazać się niezbędna na maturze.

Oksymoron

To środek poetycki opierający się na paradoksie – polega na zestawieniu wyrazów o sprzecznym znaczeniu. Bardzo często wykorzystuje się w nim epitet, czyli określenie rzeczownika, np. głośna cisza. Używamy go też w życiu codziennym, często nieświadomie. Na pewno słyszałeś wyrażenie “spiesz się powoli”. Po co poeci stosują oksymorony? To sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorcy – niecodzienne połączenia wyrazowe intrygują i skłaniają do refleksji, bywają szokujące. Znanym przykładem oksymoronu jest fragment Stepów Akermańskich, jednego z Sonetów krymskich Adama Mickiewicza:  “Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu” Poeta, dodając do rzeczownika “ocean” przymiotnik “suchy”, zastosował środek stylistyczny, tworząc niecodzienne, kontrastowe połączenie słów.

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…