Przejdź do treści
czerwiec, 2024

Ile lat trwają studia? Sprawdź najważniejsze informacje!

Niezależnie od tego, czy masz już wymarzony kierunek studiów, czy dopiero łamiesz sobie nad tym głowę, przyda Ci się garść praktycznych informacji na temat studiowania. W zależności od wybranego kierunku i typu studiów czas nauki na uczelni wyższej może znacznie się różnić. Ciekawi Cię, ile trwają studia, do których się przymierzasz? Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć wszystko, co powinieneś wiedzieć o czasie trwania studiów.

Ile czasu trwają studia licencjackie?

Studia licencjackie to pierwszy etap przygody z wyższą edukacją, który kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Jest to tzw. I stopień studiów, a jego ukończenie da Ci prawo kontynuowania nauki na magisterce, czyli II stopniu. Ile lat trwają studia licencjackie? Standardowo na nauce spędzisz 3 lata, czyli 6 semestrów. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: Ile trwa semestr na studiach?

Przez 3 lata zdobędziesz podstawową wiedzę z wybranej dziedziny oraz umiejętności niezbędne do wejścia na rynek pracy. Uczelnie często oferują również praktyki lub projekty, które pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze przed zakończeniem edukacji. Dzięki temu już jako absolwent studiów licencjackich będziesz mógł łatwiej znaleźć pracę w swojej dziedzinie. Po licencjacie możesz też dalej się rozwijać, kontynuując naukę w ramach studiów magisterskich albo dokształcając się podyplomowo.

Czas trwania studiów inżynierskich

Czym różnią się studia licencjackie od inżynierskich? Oba pojęcia odnoszą się do studiów I stopnia, więc w czym sęk? Absolwenci studiów inżynierskich również mają wykształcenie wyższe, ale różnica leży w kwestii tego, ile trwają studia. Tytuł zawodowy inżyniera zdobywa się po ukończeniu aż 7 semestrów – nauka trwa 3,5 roku. Ponadto studia inżynierskie skierowane głównie do osób zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi. Duży nacisk kładzie się tam na praktyczne zastosowanie wiedzy, przygotowując studentów do specjalistycznej pracy w przemyśle i sektorze technologicznym.

Ile lat trwają studia magisterskie?

Po ukończeniu studiów licencjackich lub inżynierskich możesz zdecydować się na kontynuację nauki na tzw. magisterce. Ile lat trwają studia II stopnia?

  • 1,5 roku dla studiów, których absolwenci otrzymują tytuł: magister inżynier.
  • 2 lata dla studiów, których absolwenci otrzymują tytuł: magister.

Studia uzupełniające magisterskie oferują bardziej zaawansowaną wiedzę niż licencjat. Możesz też liczyć na specjalistyczne umiejętności w wybranej dziedzinie. 

A może studia jednolite?

A czy wiesz, że nie musisz realizować osobno studiów I i II stopnia? Dla niektórych kierunków można zapisać się na tzw. jednolite studia magisterskie. Ile trwają studia w takiej formie? Według prawa od 9 do 12 semestrów, ale zwykle jest to 5 lat. Nauka w sumie trwa tyle samo, co na I i II stopniu.

To takie trochę dwa w jednym – wybierając zintegrowane kształcenie, nie uzyskujesz tytułu licencjata/inżyniera, ale nie musisz też dwa razy przechodzić przez rekrutację. Zdobywasz natomiast wiedzę zarówno podstawową, przeznaczoną dla studentów licencjatów, jak i rozszerzoną – zarezerwowaną dla magistrantów. Według przepisów, kierunki, które mogą być prowadzone jedynie w formie studiów jednolitych to:

  • prawo,
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna,
  • pedagogika specjalna,
  • weterynaria,
  • fizjoterapia,
  • farmacja,
  • kierunek lekarski,
  • kierunek lekarsko-dentystyczny.

Chcesz zdobywać wiedzę, ale nie jesteś pewien, który kierunek będzie dla Ciebie dobry? Sprawdź wpis Wybór studiów – czym się kierować? i poznaj nasze wskazówki. 

Zobacz też, jakie możliwości oferują studia-online.pl i wybierz kształcenie dopasowane do Ciebie! Rekrutacja otwarta – sprawdź tutaj!

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Rozwiązujemy najtrudniejsze zadania maturalne z matematyki! Jeśli szykujesz się do egzaminu dojrzałości, pewnie…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Tych najważniejszych wzorów matematycznych nie ma na tablicach! Podczas nauki do matury większość…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z A po co MI ta MATMA? Pewniaki maturalne z matematyki – co musisz wiedzieć przed egzaminem? Szykujesz się do…