Przejdź do treści
lipiec, 2024

Ile trwa semestr na studiach? Sprawdź, kiedy będziesz chodzić na zajęcia!

Początek studiów to ekscytujący czas – wiele osób wyprowadza się wtedy do innego miasta, zaczyna żyć samodzielnie, poznaje przyjaciół na całe życie i tworzy niezapomniane wspomnienia. Ale jest też druga strona medalu – tutaj wszystko jest nowe, co dla wielu osób może być powodem do niepokoju. Organizacja nauki studiach wygląda inaczej niż w szkole. Jak najlepiej przygotować się na zmiany? Czytając nasz artykuł, w którym dowiesz się, ile trwa semestr na studiach i czy możesz liczyć na ferie zimowe. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy – czas to zmienić!

Ile trwa semestr letni?

Zastanawiasz się, ile trwa semestr na studiach? Standardowo jest to około 5 miesięcy. W Polsce jeden semestr akademicki to około 15 tygodni nauki (bez dni wolnych, np. świąt Wielkiej Nocy). Semestr letni zaczyna się zwykle w połowie lutego i trwa do końca lub do połowy czerwca.  Pamiętaj też, że te daty mogą się nieco różnić między uczelniami. Podany okres obejmuje zarówno zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, ćwiczenia laboratoryjne, konwersatoria, seminaria) jak i sesję egzaminacyjną – 2 lub 3 tygodnie na końcu semestru. Jeśli interesuje Cię, w jakim czasie zdobędziesz wykształcenie wyższe, zajrzyj do naszego wpisu: Ile lat trwają studia?

Czas trwania semestru zimowego

Wiesz już, ile miesięcy trwa semestr na studiach. W okresie zimowym wykłady zwykle odbywają się od października do lutego, chociaż niektóre uczelnie zaczynają już pod koniec września. Powód? Czasami w trakcie roku akademickiego z kalendarza “wypada” wiele dni wolnych. Aby zrealizować cały materiał przewidziany na danych zajęciach, uczelnie nie skracają tego, ile trwa jeden semestr na studiach – w zamian, kosztem wakacji, rozpoczynają naukę przed 1 października.

Czytasz ten wpis, ale nie jesteś jeszcze pewien, jak powinna wyglądać Twoja przyszłość? W naszym wpisie podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym dylematem: Sukces po liceum – pokonaj presję wyboru studiów.

Przerwa zimowa na studiach

Ferie zimowe na studiach zazwyczaj noszą nazwę “przerwy międzysemestralnej”. To okres między semestrem zimowym a letnim, w którym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Ale uwaga! Na niektórych uczelniach w tym czasie trwa sesja poprawkowa. Wniosek jest więc prosty: warto uczyć się regularnie w trakcie roku akademickiego. Im szybciej zdasz wszystkie egzaminy, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się przerwą zimową. Dlaczego uczelnie nie wyznaczają czasu dedykowanego tylko na odpoczynek? Żeby nie przedłużać tego, ile trwa semestr na studiach, a w efekcie również cały rok akademicki. Nie zapominajmy także o zimowej przerwie świątecznej – studenci mają wolne od wigilii Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku.

Chcesz zdobywać wiedzę? Zobacz, jakie możliwości oferują studia-online.pl i wybierz kształcenie dopasowane do Ciebie! Rekrutacja otwarta – sprawdź tutaj!

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…