Wiele osób uważa maturę za jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nic dziwnego, że dzień egzaminów wiąże się ze stresem. Być może naszły Cię myśli: czy muszę tam iść? A może odpuścić i oszczędzić sobie zmartwień? Po co właściwie mi ten egzamin? Przeczytaj dalszą część artykułu, by odpowiedzieć sobie na te pytania, a także poznać konsekwencje nieobecności na egzaminie maturalnym.
Czy można nie przystąpić do matury?
Można nie przystąpić do matury, ponieważ w świetle prawa zdanie egzaminu maturalnego nie jest obowiązkowe. Oczywiście, jeżeli liczysz, że dostaniesz zwolnienie lekarskie z egzaminu i ominie Cię podejście do tego wyzwania, a matura będzie zdana – nie licz na to. Prawo oświatowe wskazuje na sytuacje zwolnienia z egzaminu, ale jest to związane z osiągnięciami edukacyjnymi. Aby się dowiedzieć, co konkretnie trzeba zrobić, przeczytaj dalszą część artykułu.
Czy matura jest obowiązkowa?
Zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej, nie musisz przystępować do egzaminu maturalnego. Jeśli jednak zadeklarujesz chęć udziału – Twoim obowiązkiem jest podejście do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka nowożytnego oraz matematyki. Musisz także wybierać dodatkowy przedmiot, który chcesz zdawać. Ponadto należy wziąć udział w ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego i nowożytnego.
Co zwalnia z pisania matury?
Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że zwolnienie z pisania matury otrzymuje laureat i finalista olimpiady odpowiadającej tematyce danego przedmiotu. Oznacza to, że w takim przypadku uczeń nie musi podchodzić do egzaminu i jest to równoznaczne z uzyskaniem z tej części matury najwyższego wyniku.
Choroba a matura – czy musisz iść?
W sytuacjach szczególnych, spowodowanych zdarzeniami losowymi lub problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają przystąpienie do egzaminu maturalnego w głównym terminie, uczeń może otrzymać możliwość podejścia do matury w inny dzień. Nie ma znaczenia, czy to część ustna, czy też pisemna.
Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej może zgodzić się na przeprowadzenie egzaminu maturalnego dla absolwenta w terminie dodatkowym, pod warunkiem że zostanie złożony odpowiednio udokumentowany wniosek. Przeziębienie lub stres nie jest wystarczającym uzasadnieniem do nieobecności, a jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić, sprawdź nasz artykuł: Sprawdzone sposoby na stres przed egzaminem maturalnym.
Czy matura jest potrzebna do pracy?
Nie ma regulacji prawnych stanowiących, że matura jest wymagana do znalezienia pracy. W wielu branżach – im wyższe wykształcenie, tym większe szanse na otrzymanie zatrudnienia. Szczególnie w zawodach, w których ukończenie studiów wyższych jest wymagane. Niemniej jednak, w niektórych branżach, umiejętności praktyczne mogą być równie ważne – a nawet ważniejsze – niż świadectwo maturalne.
Po co jest matura?
Matura jest potrzebna, aby zacząć studia wyższe, ponieważ na uczelniach publicznych jej wyniki brane są pod uwagę podczas rekrutacji. Oznacza to, że zdanie tego egzaminu otwiera przed Tobą szerokie możliwości edukacyjne, a także zawodowe. Jeżeli zdecydujesz się kontynuować naukę, masz szansę zdobyć wiedzę, umiejętności i kwalifikacje przydatne w wymarzonej przez Ciebie pracy. Sama matura również stanowi dokument, który może być ważnym atutem w przyszłej karierze zawodowej.
Warto spróbować swoich sił i przystąpić do egzaminu maturalnego. Możesz potraktować to jako symboliczny krok w kierunku dorosłego życia, który kończy pewien etap obowiązkowej nauki!
nowe
NEWSLETTER
WARTO PRZECZYTAĆ
Sięgnij po więcej
01 marca, 2024
Przewodnik: składanie dokumentów na studia! Wybór kierunku studiów to pierwsza poważna, “dorosła” decyzja w życiu wielu maturzystów. Niestety, aby dostać się na wymarzoną uczelnię, nie…
01 marca, 2024
Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu? Egzamin dojrzałości to jeden z kluczowych momentów w edukacji każdego młodego człowieka. Przygotowujemy się do niego tak…
01 marca, 2024
Czy dostanę się na studia? Najważniejsze informacje o rekrutacji na uczelnie wyższe Dlaczego matura jest aż tak stresująca? Chociaż sama w sobie oczywiście jest trudna…