Przejdź do treści
marzec, 2024

Czy płaci się za studia? Jakie opłaty musi ponieść student?

Studia są ważnym etapem rozwoju i kształcenia, który niesie ze sobą różnorodne wyzwania, w tym także finansowe. Wybór kierunku i uczelni orazi związane z tym opłaty za czesne to dopiero początek tworzenia budżetu studenckiego. Oprócz opłaty semestralnej istnieje szereg innych kosztów, które musisz uwzględniać w szacowaniu wydatków związanych z edukacją.

Studia są ważnym etapem rozwoju i kształcenia, który niesie ze sobą różnorodne wyzwania, w tym także finansowe. Wybór kierunku i uczelni oraz związane z tym opłaty za czesne to dopiero początek tworzenia budżetu studenckiego. Oprócz opłaty semestralnej istnieje szereg innych kosztów, które musisz uwzględniać w szacowaniu wydatków związanych z edukacją.

Czy płaci się za studia dzienne?

W Polsce prawo do darmowej edukacji reguluje przede wszystkim Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, a konkretnie artykuł 70. stanowiący, że każdy ma prawo do nauki. Zatem uczelnie publiczne prowadzą studia stacjonarne bezpłatnie zarówno dla studentów polskich, jak i cudzoziemców. Z kolei prywatne szkoły wyższe najczęściej decydują się pobierać opłaty za możliwość studiowania dziennie.

Koszty studiowania – co należy uwzględnić?

To, ile wydasz na studia, zależy od tego, gdzie zdecydowałeś się podjąć naukę. Największe znaczenie ma decyzja związana z podjęciem nauki w szkole wyższej prywatnej lub publicznej, a także w jakim trybie chcesz studiować. O ile państwowe uczelnie oferują darmowe studia dzienne, tak na zaocznych już będziesz zobowiązany zapłacić za kształcenie. Poniżej wskażemy 5 czynników, jakie należy uwzględnić w kosztach studiowania.

Transport

Opłaty za przejazdy między miejscem zamieszkania a uczelnią to podstawowy koszt, jaki należy dodać do studiowania. Ich wysokość zależy od tego, czy wybierzesz uczelnię blisko swojego miejsca zamieszkania, a także dostępności komunikacyjnej. Transport obejmuje opłaty za koszty biletów za autobus, pociąg, tramwaj. Całe szczęście, że są zniżki studenckie! 

Jednak nie obejmują one opłat za paliwo, jeżeli zdecydujesz się na podróżowanie autem, co jest bardzo pomocne, gdy zajęcia lub praktyki odbywają się w różnych częściach miasta. Dodatkowo mogą wydarzyć się sytuacje, kiedy jedyną możliwością dotarcia na czas będzie skorzystanie z taksówek. Jeżeli wybrałeś uczelnię bez możliwości dołączenia na zajęcia za pośrednictwem platformy e-learningowej – przygotuj się na dodatkowe wydatki.

Zakwaterowanie

Jeśli chcesz studiować poza domem, konieczne będzie pokrycie kosztów zakwaterowania, czyli opłat za wynajem mieszkania, akademika. Z kolei w przypadku studiów niestacjonarnych – motelu/hotelu, gdzie ceny za rezerwację pokoju na weekend zazwyczaj są wyższe. Warto mieć to na uwadze!

Akademik należy do najkorzystniejszych finansowo opcji zakwaterowania, ale nie każdy ma możliwość zdobycia przydziału miejsca. Często zależy to od tego, ile kilometrów będzie dzieliło uczelnię od miasta rodzinnego. 

W dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na mieszkania studenckie jest wysokie, ceny najmu mogą być znacząco wyższe niż gdzie indziej. Ponadto należy pamiętać, że oprócz samego czynszu, studenci często muszą pokrywać dodatkowe opłaty za rachunki – co wpływa na ogólne koszty życia. 

Żywność

Wyobrażasz sobie spędzić 8 godzin na uczelni bez jedzenia? Posiłki dostarczają organizmowi niezbędne składniki odżywcze i energię, co przekłada się na proces nauki. Zatem należy zadbać o to, by nie być głodnym na zajęciach. 

Koszty jedzenia, zarówno w restauracjach, jak i przygotowywanego w domu, mogą znacznie różnić się w zależności od lokalizacji. Samodzielne przygotowanie pożywienia może być bardziej ekonomiczną opcją, jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu. Warto dodatkowo zapoznać się z ofertą gastronomiczną uczelni, która czasami serwuje posiłki dopasowane do budżetu studentów.

Materiały dydaktyczne

Opłaty za materiały dydaktyczne mogą obejmować zakupienie: niezbędnych podręczników, skryptów, materiałów do laboratoriów czy innych niezbędnych środków edukacyjnych dopasowanych do danego kierunku. Aby zaoszczędzić na tych wydatkach, warto wybierać uczelnie oferujące opcje zakupu materiałów w ramach opłaty semestralnej, co dodatkowo zdejmie z Ciebie obowiązek ich przygotowywania!

Wyposażenie i sprzęt

Poza wykupieniem materiałów dydaktycznych musisz wziąć pod uwagę również inwestycję w potrzebny sprzęt, wśród którego wymienia się: laptop, biurko z krzesłem i materiały biurowe. Dodatkowo na niektórych kierunkach studiów wymagane są specjalistyczne urządzenia, np. fartuch na studiach medycznych, łóżko do masażu na fizjoterapii itd.

Warto dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty, aby stworzyć realistyczny budżet studencki. Jest to jeden z elementów pomagających wybrać studia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, co warto uwzględnić przy tej decyzji, przeczytaj nasz artykuł: Wybór studiów – czym się kierować?

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…