Przejdź do treści
czerwiec, 2024
Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School

Jakie czasy są potrzebne na maturze z angielskiego? Sprawdź to!

Gramatyka angielska sprawia Ci trudności i obawiasz się, jak poradzisz sobie z nią na maturze? A może chcesz po prostu szybko uporządkować i odświeżyć swoją wiedzę przed egzaminem? Mamy dla Ciebie kompendium wiedzy o czasach na maturę z angielskiego! Odkryj nasz przewodnik: „Maturalne must-know: Najważniejsze czasy gramatyczne, poziom podstawowy” i zyskaj pewność, że jesteś gotowy na każde gramatyczne wyzwanie. Ucz się od doświadczonych nauczycielek z High School – zobacz, jak łatwo możesz otrzymać dostęp do materiałów.

Czasy przydatne na maturę z angielskiego

Jako język obcy na egzaminie dojrzałości wybrałeś angielski? Czasy do matury to zagadnienie, które sprawia uczniom najwięcej problemów. Nie wolno go lekceważyć, bo od znajomości gramatyki zależy punktacja w wielu zadaniach – tak na egzaminie ustnym, jak i pisemnym. Ale skąd masz wiedzieć, jakie czasy są potrzebne na maturze z angielskiego?

Najlepiej dowiedzieć się tego od specjalistek z wieloletnim doświadczeniem! Monika Kulikowska i Joanna Orlik od lat pomagają uczniom zrozumieć trudne zagadnienia językowe poprzez Platformę High School. Dlatego to właśnie te Panie stworzyły dla Ciebie „Maturalne must-know: Najważniejsze czasy gramatyczne, poziom podstawowy,”. Przewodnik w wygodnej formie PDF zawiera:

 • listę czasów na maturę podstawową z angielskiego;
 • proste wyjaśnienia poszczególnych konstrukcji;
 • ćwiczenia sprawdzające wiedzę;
 • klucz odpowiedzi.

Jak uzyskać dostęp do materiałów? Nic prostszego! Zostaw nam swój adres e-mail, a my wyślemy Ci PDF-a –zupełnie za darmo.


Czasy na maturze podstawowej z angielskiego

Jak dobrze znasz czasy angielskie? Matura podstawowa będzie sprawdzała umiejętność ich praktycznego zastosowania. Ta okaże się niezbędna nie tylko do efektywnego rozumienia tekstów, ale też prawidłowego konstruowania własnych wypowiedzi. Koniecznie zatem upewnij się, że umiesz stosować:
 • Present Simple,
 • Present Continuous,
 • Present Perfect,
 • Past Simple,
 • Past Continuous,
 • Future Simple.
Znajomość tych struktur pozwoli Ci nie tylko zrozumieć teksty egzaminacyjne, ale także precyzyjnie opisywać różnorodne sytuacje oraz formułować odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Reguły dotyczące ich zastosowania oraz konstruowania znajdziesz w naszym materiale PDF.

Czasy – angielski matura rozszerzona

Jakie czasy są potrzebne na maturze z angielskiego, jeśli zdajesz rozszerzenie? Musisz oczywiście biegle operować strukturami, które obowiązują maturzystów na poziomie podstawowym (czyli te wymienione wyżej). Dodatkowo upewnij się też, że umiesz zastosować w praktyce:
 • Past Perfect – używany do opisywania czynności, które zakończyły się przed innym zdarzeniem w przeszłości. Jest niezbędny, aby zaznaczyć kolejność wydarzeń.
 • Future Continuous – idealny do opisywania czynności, które będą trwały w określonym czasie w przyszłości. Użyteczny przy planowaniu i prognozowaniu.
 • Future Perfect – pozwala mówić o czynnościach, które zostaną zakończone przed określonym momentem w przyszłości. Kluczowy do formułowania przewidywań i założeń dotyczących przyszłych zdarzeń.
 • Present Perfect Continuous – używany do mówienia o czynnościach, które rozpoczęły się w przeszłości i trwają nieprzerwanie do chwili obecnej. Można też zastosować tę konstrukcję, jeśli opisywane zdarzenie właśnie się zakończyło, ale chcemy podkreślić ważność jego wciąż odczuwalnych skutków.
 • Past Perfect Continuous – wskazuje na długotrwałą czynność, która miała miejsce przed innym zdarzeniem. Pomaga w bardziej złożonym opisie przeszłości.
Znajomość odpowiednich czasów na maturę z angielskiego jest niezbędna, aby dobrze wypaść na egzaminie. Regularne ćwiczenia i praktyczne stosowanie czasów w mowie i piśmie to najlepsza metoda na ich opanowanie.  Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź nasze materiały edukacyjne, które oferujemy w formie PDF. Wystarczy, że zostawisz swój adres mailowy, a otrzymasz dostęp do pełnych przewodników, które pomogą Ci perfekcyjnie przygotować się do egzaminu! Mamy dla Ciebie również:

nowe

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z Platformą High School Co powtórzyć przed maturą z angielskiego? 3 najbardziej przydatne wyrażenia Egzaminy dojrzałości już niebawem, a Ty…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Wzorowa rozprawka maturalna – przykład: jak pisać, żeby zdać na 100%! Wypracowanie maturalne to jeden z…

Materiał edukacyjny powstał we współpracy z autorką portalu 1000rozprawek.pl Dziady cz. III – motywy literackie i konteksty, które warto znać na maturę! Spośród polskich utworów…