Przejdź do treści
marzec, 2024

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed egzaminem dojrzałości

Matura to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy na Twojej edukacyjnej drodze. Masz za sobą co prawda egzamin ósmoklasisty (starsze roczniki egzamin gimnazjalny), ale to był nieco mniejszy kaliber. Teraz zapewne czujesz dużo większą presję, bo to, jak poradzisz sobie w maju, może zaważyć na całej Twojej przyszłości. Maturę większość z nas zdaje tylko raz, dlatego nie wiesz też, czego się spodziewać. Postanowiliśmy więc zebrać dla Ciebie naszych 5 najlepszych rad. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed maturą!

1. Stopnie nie są najważniejsze

Klasa maturalna to ostatni etap edukacji przed wkroczeniem w dorosłość. Każdy chciałby, żeby jego świadectwo ukończenia szkoły wyglądało jak najlepiej – to zupełnie naturalne. Jeśli jesteś osobą ambitną, to pewnie trudno będzie Ci to przyjąć do wiadomości, ale… oceny na świadectwie i czerwony pasek mają drugorzędne znaczenie. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć system przyznawania punktów rekrutacyjnych, zajrzyj do naszego wpisu: Czy dostanę się na studia? Spoiler alert: najważniejsze są wyniki matury. Oceny wliczają się do punktacji tylko w nielicznych przypadkach, a nawet jeśli, to często mają niższą wagę.

2. Nic nie zastąpi samodzielnej nauki

 

W szkole przyswajamy mnóstwo informacji i wydawać by się mogło, że to wystarczy do matury. Ale czy na pewno? Owszem, zajęcia są prowadzone według podstawy programowej, która zazwyczaj wyznacza też zakres materiału do egzaminu dojrzałości (więcej o wymaganiach egzaminacyjnych dowiesz się we wpisie Matura 2024 – ile procent potrzebujesz do sukcesu?). Prawda jest jednak taka, że nauczycielom zwykle brakuje czasu, żeby dogłębnie omówić wszystkie zagadnienia – nawet w klasach profilowych. Poza tym, dzięki pracy indywidualnej będziesz się uczyć w swoim tempie. To, co jest dla Ciebie banalne, jedynie sobie powtórzysz, a dłużej pochylisz się nad zagadnieniami, które sprawiają Ci problem. W szkole nie ma tego luksusu – cała klasa nie zatrzyma się nad czymś, tylko dlatego, że jeden uczeń potrzebuje więcej czasu.

 

3. Dobry plan jest bezcenny

Zorganizowana praca jest bardziej efektywna niż chaotyczne skakanie od tematu do tematu. Dlatego warto podzielić materiał na części i rozłożyć naukę w czasie. Oczywiście im wcześniej zaczniesz, tym bardziej efektywnie możesz rozplanować powtórki. Przygotowania najlepiej zaplanować jeszcze przed klasą maturalną, bo będziesz wtedy w stanie przerabiać mniejsze partie materiału. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, nie warto porywać się z motyką na słońce. Łatwiej przyswoisz sobie mniejsze fragmenty wiedzy podczas regularnej nauki, aniżeli robiąc całonocny maraton tydzień przed maturą. W zaplanowaniu pracy mogą pomóc na przykład repetytoria, które zawierają wszystkie zagadnienia potrzebne do matury. Warto też tworzyć checklisty i odhaczać zrealizowane tematy, aby widzieć postępy i się nie pogubić. Do powtórek z języka polskiego możesz wykorzystać naszą Listę lektur.

4. Balans to podstawa

Chociaż w okresie przedmaturalnym pewnie ciężko Ci się skupić na czymś innym niż nauka, zachowanie równowagi jest niezwykle ważne. Nie zaniedbuj odpoczynku i relaksu. Chociaż może się wydawać, że każdą wolną chwilę powinieneś poświęcić na powtórki, takie podejście skutkuje raczej rezultatem odwrotnym do zamierzonego. Twoja produktywność spadnie tym bardziej, im dłużej będziesz odkładać odpoczynek. W końcu Twój mózg powie “dosyć” i odmówi przyjmowania jakichkolwiek informacji. Zadbaj więc o jakościowy odpoczynek: ćwicz, chodź na spacery, baw się z psem, spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi. Staraj się nie myśleć wtedy o nauce. Jeśli trudno Ci się zrelaksować, zajrzyj do naszego artykułu: Sprawdzone sposoby na stres przed egzaminem maturalnym.

5. Na maturze świat się nie kończy

W ostatniej klasie szkoły średnią wszystko kręci się wokół egzaminu dojrzałości. Jasne, że wszyscy abiturienci chcą zdać go jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie uzyskasz upragnionych 30%, świat się nie zawali! Dla takich osób jest przecież poprawa matury i co roku wielu maturzystów bierze w niej udział. A jeśli zdałeś maturę, ale uzyskałeś niższy wynik, niż zakładałeś, to nie martw się – nawet najbardziej inteligentnej osobie może powinąć się noga. 

Ciesz się chwilą

Nie zaprzeczamy, że matura jest ważna. Dla wielu osób egzamin dojrzałości otwiera drogę do rozwoju, wymarzonych studiów i zaplanowanej ścieżki kariery. Pamiętaj jednak, że dobry wynik na maturze nie gwarantuje sukcesu w życiu. Dlatego nie poświęcaj całego okresu szkoły średniej w 100% na naukę – to też czas zabawy, przyjaźni, imprez i wchodzenia w dorosłość. Wykorzystaj go jak najlepiej, bo za kilka lat będziesz najlepiej wspominać chwile ze znajomymi – godzin spędzonych nad podręcznikami nikt nie pamięta. To dodatkowa rada od starszych kolegów, którzy wiedzą, co mówią.

NEWSLETTER

WARTO PRZECZYTAĆ​

Sięgnij po więcej

Jak ubrać się na maturę? Garść praktycznych porad Słysząc słowo “matura” większość licealistów zapewne ma przed oczami stosy podręczników, niekończące się powtórki i nieprzespane noce.…

Kiedy jest Dzień Wagarowicza i czy trzeba iść wtedy do szkoły? Chyba żaden uczeń nie narzeka na zbyt dużą liczbę dni wolnych. Gdy chodzi o…

Tego nie rób przed maturą! Przesądy związane z egzaminem dojrzałości Wszyscy wiemy, że przechodzenie pod drabiną przynosi pecha. Jeszcze gorsze nieszczęście czeka nas, gdy czarny…